BALB/C farelerde oluşturulan kutanöz leıshmanıasıs tedavisi üzerine benzothıazole'ün etkisi
The effect of benzothiazole on the treatment of cutaneous leismaniasis in BALB/C mice
  1. Tez No: 578172
  2. Yazar: RIDVAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDA AKIN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kutanöz Leishmaniasis (KL), küresel çapta yaygınlık gösteren Antartika, Avustralya kıtası dışında, yaklaşık 98 ülkede endemik ve milyonlarca insanı etkileyen vektör kaynaklı bir paraziter hastalıktır. Ekonomik gelişmişlik, yaygın kentleşme, ormanların yok olması, endemik bölgelerden göçler, endemik bölgelere iş ve turistik seyahatler, KL yaygınlığını arttırmaktadır. Aşı ve vektör kontrol programlarının etkisizliği, tedavi maliyetinin yüksek olması, toksisite, tedaviye karşı direnç kazanılması gibi etkenler tedavi başarısını etkiler. Mevcut tedavilerin sınırlamaları nedeniyle, daha etkin ve daha düşük sitotoksik aktiviteye sahip yeni kemoterapik ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bizim çalışmamız bu amaca yönelik olarak benzothiazole'ün (BTA) KL standart tedavi rejimlerine alternatif olabilecek, daha iyi kontrol edilebilmesi, daha iyi hasta uyumu ve daha yüksek etkinliği amaçlayan bir çalışmadır. Çalışmamızda, BALB/c ırkı farelerde oluşturulan KL üzerine BTA'nın etkisini araştırdığımız çalışmada; BTA tedavi grubu (I:BTA 10-4M, II:BTA 10-5M, III: BTA 10-6M, IV: BTA 10-7M) ve 3 kontrol grubu (V: Miltefosin, VI: Pozitif kontrol, VII: Negatif kontrol ) olacak şekilde gruplara ayrıldı. BTA konsantırasyonları, farelerin ayak tabanındaki KL lezyonlarına, 4 farklı konsantırasyonda intralezyonel olarak uygulandı. 4 hafta boyunca lezyon büyüklüğü kumpas ile ölçülerek tedavi etkisi belirlendi ve kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. Ayrıca KL lezyonları tedavi sonrası histopatolojik olarak değerlendirildi. Tedavi sonrası, BTA tedavi gruplarında (Grup: I, II, III, IV) ilk haftadan itibaren lezyon büyüklükleri azalmaya başladığı belirlendi. 2., 3., ve 4. haftalarda lezyon büyüklüklerindeki azalma daha hızlı seyretti. 4. hafta sonunda BTA tedavi grupları, kontrol grupları ile kıyasla ileri düzeyde iyileşme sağlandığı belirlendi. Bu bulgular histopatolojik olarak da desteklenmiştir. Sonuç olarak, BTA KL tedavisinde kullanılabilecek, alternatif bir tedavi rejimi olma potansiyeli göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cutaneous Leishmaniasis (CL) is a vector-borne parasitic disease that is endemic in nearly 98 countries and affects millions of people, with the global prevalence of Antarctica and Australia. Economic development, widespread urbanization, destruction of forests, migrations from endemic regions, business and touristic trips to endemic regions increase the prevalence of CL. Factors such as ineffectiveness of vaccine and vector control programs, high cost of treatment, toxicity, and resistance to treatment affect the success of treatment. Due to the limitations of existing therapies, there is a need for new chemotherapeutic drugs with more effective and lower cytotoxic activity. For this purpose, our study is an alternative to the standard treatment regimens of benzothiazole (BTA), aiming to better control, better patient compliance and higher efficacy. In our study, we investigated the effect of BTA on CL in BALB / c mice; BTA treatment group (I: BTA 10-4M, II: BTA 10-5M, III: BTA 10-6M, IV: BTA 10-7M) and 3 control groups (V: Miltefosin, VI: Positive control, VII: Negative control) divided into groups. BTA concentrations were administered intralesionally to 4 different concentrations of CL lesions on the soles of the feet of the mice. For 4 weeks, the lesion size was measured with a caliper and the treatment effect was determined and compared with the control groups. In addition, CL lesions were evaluated histopathologically after treatment. After treatment, lesion sizes started to decrease in the BTA treatment groups (Group I, II, III, IV) from the first week. At 2, 3, and 4 weeks, the reduction in lesion size was faster. At the end of the 4th week, it was determined that BTA treatment groups improved significantly compared to the control groups. These findings were supported histopathologically. In conclusion, BTA has the potential to be an alternative treatment regimen that can be used in the treatment of CL.