Sosyal medyanın seçim dönemlerinde algı yönetimi aracı olarak kullanılması: 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinin twitter üzerinden analizi
Use of social media as an instrument of perception management in election periods: analysis of Local Elections on March 31, 2019 via twitter
- Tez No: 578360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yeni iletişim teknolojilerindeki gelişmeler kişilerarası ve kitlesel iletişim ortamlarını farklılaştırmıştır. Sosyal medyanın ortaya çıkışıyla gündelik hayatın her alanında dönüşümler yaşanırken siyasal alanda da kampanyaların sürdürüldüğü geleneksel ortamlara yeni bir alternatif gelmiştir. Bu alternatif medya ortamları ise günümüzde, seçim dönemlerinde fazlasıyla kullanılan platformlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Siyasal iletişimde, seçmen kitleyi ikna etmek, istenilen yönde harekete geçirmek ve sonucunda oy verme davranışa yöneltmek gibi amaçlarla siyasal partiler ya da adaylar tarafından kampanyalar yürütülmektedir. Bu kampanyaların hedeflenen başarıya ulaşması için ise partilerin ya da adayların kendilerine yönelik algıları yönetmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda algı yönetimi, kamuoyu oluşturma çabaları şeklinde tanımlanabilmektedir. Algı yönetimi süreci, klasik iletişim sürecinde olduğu gibi kaynak, alıcı, mesaj, kanal, geri bildirim unsurlarından oluşmakta ve mesajların algı yönetimi kapsamında verildiği“kanal”büyük önem arz etmektedir. Günümüzde yeni iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda, geniş kitlelere çok daha hızlı, az maliyetle ulaşabilme ve etkileşime imkân verme gibi özelliklerinden dolayı siyasal iletişim kampanyalarında seçmen kitleye ulaşma, etkileme ve yönlendirmede sosyal medyanın önemli bir kanal olarak kullanıldığı görülmektedir. Buradan hareketle sosyal medyanın seçim dönemlerinde algı yönetimi aracı olarak kullanımına yönelik olan bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 31 Mart 2019 tarihli yerel seçim sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu'nun 1-31 Mart tarihleri aralığındaki Twitter paylaşımları analiz edilmiş ve bu doğrultuda seçim dönemlerinde sosyal medyanın algı yönetimi aracı olarak kullanılıp kullanılmadığını, şayet kullanılıyor ise algı yönetimi unsurlarından hangilerine daha ağırlıklı olarak yer verildiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular kapsamında adayların her ikisinin de mesajlarında algı yönetimi unsurlarına yer verdiği ve bazı parametrelerin bu noktada ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in new communication technologies have differentiated interpersonal and mass communication mediums. With the emergence of social media,there has been a new alternative to traditional medium in political field likewise transformations have taken place in every field of daily life. Nowadays, these alternative media mediums are widely used in election periods. In political communication, campaigns are carried out by political parties or candidates with the aim of convincing the voters, mobilizing them in the desired direction and consequently directing them to voting behavior. In order to these campaigns to achieve the targeted success, parties or candidates should manage the perceptions towards them. In this context, perception management can be defined as public opinion efforts. Perception management process, as in the classical communication process, consists of source, receiver, message, channel, feedback elements and“the channel”where messages are given within the scope of perception management is great importance. Considering the developments in new communication technologies today, it is seen that social media is used as an important channel in reaching, influencing and directing the voter population in political communication campaigns due to its features such as communicating with large masses more efficiently, less cost and enabling interaction. Thus, this study has been carried out for the use of social media as a tool of perception management during election periods. In this study, 31 March 2019 local election mechanisms of İstanbul are analysed with a focus on Twitter contents shared between 1st and 31st of March by province candidate Binali Yıldırım and Ekrem İmamoğlu. Therefore, this study aims to understand if social media was used as a tool of perception management or not and if so it is aimed to reveal which of the elements of perception management are given more emphasis. As a result of the findings of the study, it can be argued that both of the candidates included elements of perception management in their messages and some of the parameters were preferred over others.