Evaluation of bioplastics biodegradation under landfill conditions
Biyoplastiklerin depolama sahası koşulları altındaki biyobozunumunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 578450
  2. Yazar: BERİVAN ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kullanışlı ve uygun maliyetli olmalarından ötürü birçok uygulamada plastiklerden faydalanılmaktadır. Dayanıklılıkları nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılan bu materyallerin çevresel etkileri göz ardı edilemez. Çoğunlukla yenilenebilir kaynaklardan üretilen biyoplastikler, geleneksel plastiklere alternatif olarak görülmektedir. Polilaktik Asit (PLA), çeşitli uygulamalar için uzun raf ömrü sunabilmesi nedeniyle en çok üretilen biyoplastiklerden biridir. Son zamanlarda biyoplastikler üzerindeki ilgi giderek artmasına karşın, depolama sahalarındaki nihai durumları bilinmemektedir. Bu çalışmada, PLA'nın depolama sahası koşullarındaki biyobozunumunu değerlendirmek için standart laboratuvar ölçekli lizimetre deneyi kullanılmıştır. Reaktörler, işletim halindeki bir depolama sahasından alınan evsel katı atıklar, PLA bardaklar ve aşı çamuru ile doldurulmuştur. Depolama sahalarının stabilizasyonundaki farklı aşamalar göz önünde bulundurularak; reaktörler sırasıyla aerobik, yarı-aerobik ve anaerobik koşullar altında işletilmiştir. Deney boyunca, hem reaktörlerdeki sızıntı suyu hem de üretilen biyogaz niteliği ve niceliği bakımından düzenli olarak izlenmiştir. Biyoplastik bardaklar kütle değişimi, dokunsal ve görsel yönleri göz önüne alınarak incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, biyoplastiklerin 106 gün süren ilk iki faz (aerobik ve yarı-aerobik) altında önemli bir biyolojik bozunmaya maruz kalmadığını göstermektedir. Gravimetrik ve görsel değişikliklere göz ardı edilebilir ölçüde rastlanmıştır. Bunun yanı sıra, son reaktörden alınan biyoplastik bardakların diğer fazlarda çıkanlara kıyasla çok daha yumuşak ve beyaz olduğu görülmüştür. Bardakların yüzeyi belirgin bir şekilde hasar görmüş ve kütlesel olarak yaklaşık %13 oranında bir düşüş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastics are utilized in numerous applications due to being applicable and cost-effective. Although their resistance leads to this extensive use, their environmental impacts cannot be ignored. Bioplastics generated mostly from renewable sources are seen as an alternative to conventional plastics. Polylactic Acid (PLA) is one of the mostly produced bioplastics because of its shelf life for various applications. Even though bioplastics have drawn a lot of attention recently, their ultimate situation in landfill sites is still unknown. In this study, standardized laboratory-scale lysimeter experiment was used for the simulation of landfill conditions to evaluate the biodegradability of PLA under real landfill conditions. The reactors were loaded with municipal solid waste taken from an operating landfill, PLA cups and seed sludge. The different phases of landfill stabilization were considered; hence, the reactors were operated under aerobic, semi-aerobic and anaerobic conditions, respectively. Throughout the operation, both the leachate and biogas of the reactors were regularly monitored with regard to their quality and quantity. Bioplastic cups were examined considering their mass change, tactile and visual aspects. The experimental results indicated that bioplastics did not undergo significant biodegradation under the first two phases (aerobic and semi-aerobic) which lasted 106 days. The gravimetric and visual changes were negligible. On the other hand, it was seen that the cups were much softer and whiter after anaerobic phase. The surface of the cups was prominently damaged and there were around 13% decrease in the weight of the cups.