İbn Kemal ve Rafıza'ya bakışı
İbn Kemal and overview of Rafiza
  1. Tez No: 578575
  2. Yazar: MÜCAHİT ÇITIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TÖZLUYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Şeyhülislam İbn Kemal, Osmanlı'nın en ünlü âlimlerinden birisidir. Osmanlı'nın yükselme dönemi olan XV. ve XVI. yüzyıllarda yaşayan İbn Kemal, görüş ve düşünceleriyle dönemine damga vurmuş, hemen hemen her alanda eser kaleme almıştır. Askerlik görevini ifa ederken yaşadığı bir olay üzerine ilim tahsiline başlayan İbn Kemal, çok bilgili, dindar, devlete ve sultana bağlı, vatanını ve milletini çok seven, çok sayıda öğrenci yetiştirmiş bir âlimdir. Mezheplerle ilgili değerlendirmeleri genel olarak Ehl-i Sünnet'in genel anlayışı istikametinde görülen İbn Kemal, Ehl-i Sünnet dışındaki fırkalarla ilgili değerlendirmelerinde ise çok katıdır. İbn Kemal, bidat ehli olarak kabul ettiği bâtıl fırkaları ve bâtıl fırkalar içerisinde saydığı Rafızîleri sert bir şekilde eleştirmekte, onları küfür ve delaletle itham etmektedir.
Özet (Çeviri)
Şeyhülislam İbn Kemal is one of the most famous scholars of the Ottoman Empire. The rise of the Ottoman Empire XV. and XVI. Ibn Kemal, who lived in the 16th century, marked the period with his thoughts and thoughts and wrote works in almost every field. Ibn Kemal, who started his education in an event that he lived while performing his military service, is a scholar who is very knowledgeable, devout, committed to the state and the sultan, who loves his country and nation and educated many students. The evaluations of the sects in general are very strict in the evaluations of Ahl al-Sunnah in the direction of the general understanding of Ibn Kemal and the other parties except the Ahl al-Sunnah. Ibn Kemal sharply criticizes the Rafizids whom he considers as bidat tribeand he considers them to be blasphemous and cunning.