Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından iş kazası ve yapılacak parasal yardımlar
In terms of Social Security Law work accidents and financial assistance
- Tez No: 578778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK BARIŞ MUTLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sosyal Güvenlik Hukuku'nda iş kazasının kapsamı, diğer hukuk dallarına kıyasen çok daha geniş bir şekilde ele alınmaktadır. İş Hukuku bakımından iş kazası olarak kabul görmeyen kazalar veya Borçlar Hukuku bakımından kaza olarak nitelendirilmeyen durumlar, Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından, gerekli şartların varlığı halinde iş kazası olarak kabul edilmektedir. Sosyal Güvenlik Hukuku'nda hangi durumların iş kazası olarak kabul edileceği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda sayılmıştır. Bu bakımdan, meydana gelen bir olayın iş kazası olarak kabul edilebilmesi için öncelikle bu olayın, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda sayılan durumlardan biri olması gerekmektedir.. Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından, meydana gelen kazanın iş kazası olarak kabul edilip edilmeyeceği, Sosyal Güvenlik Kurumu ile sigortalı arasındaki ilişkinin düzenlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Şayet, bir kazanın iş kazası olarak kabul görmesi halinde, Kurum tarafından sigortalıya çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu bakımdan, meydana gelen bir olayın, iş kazası olup olmadığının tespitinin iyi yapılması, hem sigortalı hem de Kurum açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle; yapılan çalışma ile, Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından iş kazasının unsurlarının neler olduğu, hangi hallerin iş kazası olarak kabul edileceği, iş kazası sonrasında zarar gören sigortalıya veya sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine karşı yapılacak parasal yardımların neler olduğu ayrıntılı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of the occupational accident in the Social Security Law is discussed in a much wider manner compared to other branches of law. Accidents which are not considered as occupational accidents in terms of Labor Law or circumstances which are not considered as accidents in terms of Law of Obligations are considered, in the presence of the necessary conditions, as occupational accidents in the terms of Social Security Law. Circumstances, considered as occupational accidents in the terms of Social Security Law, stated in Social Insurance and General Health Insurance Law. In this respect, in order for a circumstance to be considered as an occupational accident, this circumstance must be one of the circumstances stated in the Social Insurance and General Health Insurance Law. Whether the accident is accepted as occupational accident in the terms of Social Security Law, plays an important role in regulating the relationship between Social Security Institution and the insured party. Providing that an accident is considered as an occupational accident, the Institution shall provide various benefits to the insured party. In this respect, it is crucially important for both the insured party and the Institution to determine whether occurrence of a circumstance is an occupational accident or not. Consequently; in this study, the elements of the occupational accident in the terms of the Social Security Law, circumstances are considered as occupational accident, financial assistance to the insured party who have been damaged after the occupational accident or to the right holders in case of death of the insured party are examined in detail.