Muhalefetin iktidarındaki kentsel muhalefet İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği
Urban oppositional movement under the oppositionIzmir Metropolitan Municipality case
- Tez No: 578900
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, yerelin dinamiklerini ve yerel iktidar olgularını Türkiye'deki yerel yönetimlerin sistematiği açısından irdelemeyi hedeflemektedir. Her alanda merkeziyetçi anlayışın hakim olduğu Türkiye'de, bir dönem (AKP iktidarının ilk yılları) yerel yönetimler reformu adı altında yerelin yetkilerinin genişletildiği görülmüştür. Bu sebeple yerel iktidar kavramı bu çalışmada, yerel ve merkezi bileşenleri bulunan toplumsal ilişkilerin yönetme ve hareket etme kapasitesi olarak tanımlanmıştır. Tezin ana konusu ise, tarihsel gelişim sürecinde yaşanan bu yasal değişiklerle yerelin artan sorumluluk sahalarında merkezi ve yerel aktörlerin etki kapasitelerini görmektir. Bu sınırları yerel yönetişim ve toplumsal ilişkiler bağlamında yerelde nasıl örgütlendiği de çalışmanın bir başka sorunsalıdır. Bu doğrultuda İzmir araştırma alanında olan yerel ve yerel-üstü aktörler etkisi özelinde, araştırma için seçilen kent planlaması alanın nasıl etkilendiği kentte müdahalelerin ne doğrultuda gerçekleştiği üzerine yoğunlaşmaktadır. Yerel yönetimlere aktarılan yeni yetki alanlarında merkezi yönetim ile yerel aktörlerin hala etkili olduğu ve ulusal iktidara muhalefet partisinin hakim olduğu yerel temsil yapısının, merkez-yerel gerilimini artırdığı görülnüştür. Öte yandan; yerelin de, kendi iktidarı içinde diğer yerel aktörler arasında başka bir hiyerarşik gerilim yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims at the local power dynamics and local cases to analyze in terms of systematics of local governments in Turkey. Each area is dominated by the centralist approach in Turkey, a period (the first year of AKP) local governments have seen that the expansion of the local authority under the name of reform. Therefore, the concept of local power is defined as the capacity to manage and act social relations with local and central components in this study. The main subject of the thesis is to see the limits of the activity areas of local and central actors in the areas of responsibility transferred to local governments with these legal changes in the historical development process. How these boundaries are organized locally in the context of local governance and social relations is another problematic of the study. In this respect, especially with the effect of local and supra-local actors in the research field of Izmir, the urban planning chosen for the research focuses on how the field is affected and how the interventions take place in the city. It was seen that the central government and local actors were still effective in the new jurisdictions transferred to local governments and the local representation structure dominated by the opposition party to the national power increased the central-local tension. On the other hand; the local also created another hierarchical tension among other local actors within its own power.