Cumhuriyet'in ilanının ilk yıllarında Balıkesir (1923-1926)
Initial years of Republic and Balıkesir (1923-1926)
- Tez No: 579229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarihte dünyanın en büyük devletlerinden biri olan Osmanlı Devleti, savaşlar ve felaketlerle dolu geçen bir yüz yılın ardından dağılarak yerini Türkiye Cumhuriyeti'ne bırakmıştır. Modern çağın gereklerine uygun olarak inşa edilmeye çalışılan genç Türkiye Cumhuriyeti, çağdaşı gelişmiş batı ülkelerini örnek alarak, yaşamın her alanında yeni oluşumlar ve yeni bir anlayışla köklü değişimlere sahne olmuştur. Batı Anadolu'nun kuzeyinde, ağırlıklı geçim kaynağı tarımsal faaliyetler olan, Cumhuriyet öncesi adı ile Karesi, Cumhuriyet sonrası değişen adı ile Balıkesir'de yaşanan değişim, 1923-1926 yılları arasında Cumhuriyetin tüm ülkede yaşanan sosyal, ekonomik, idari ve demografik açılardan yaşanan değişimin kesiti niteliğindedir. Bu çalışmamızda Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'de ve özelde Balıkesir'de, dönemin şartlarının getirdiği zorunluluklar ve yeni yönetim sistemi olan Cumhuriyetle birlikte yaşanan değişim, çoğunlukla genel değerlendirmeler ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, one of the world's largest state in history, wars and then dispersed in a place filled with disaster last hundred years has left the Republic Of Turkey. The need to study the young Republic of Turkey to be constructed in accordance with the modern era, taking contemporary examples of developed western countries, has been the formation of a new stage in every area of life and a new approach to fundamental change. In the north of Western Anatolia, the main source of livelihood is agricultural activities, with the name Karesi before the Republic, Balıkesir is a cross-section of the change in the social, economic, administrative and demographic aspects of the Republic, between 1923-1926. In this study, the first years of the Republic, in Turkey and in Balıkesir, in particular, requirements and changes in the new management system with republic brought the conditions of the period, mainly tried to put forward the overall assessment.