Political competition and socio-economic development: An assessment on the impact of political competition on socio-economic development in The Gambella region, Ethiopia
Siyasi rekabet ve sosyoekonomik gelişme: Siyasi rekabetin Gambella bölgesi, Etiyopya'daki sosyo-ekonomik kalkınma üzerindeki etkisine ilişkin bir değerlendirme
  1. Tez No: 579320
  2. Yazar: THARJIATH DOBUOL LUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Etiyopya'ın Gambella bölgesindeki politik rekabetin sosyo-ekonomik gelişme üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi ve açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın amacına ulaşması için, araştırmacı bazı nicel teknikler kullanmasına rağmen, ağırlıklı olarak nitel araştırma yaklaşımlarını kullanmıştır. Nitel araştırma yaklaşımlarının yanı sıra; betimsel, açıklayıcı ve analitik araştırma yöntemleri kullanılmıştır, zirâ bu yol çalışmanın amaçlarına en uygun yol olarak düşünülmüştür. Bununla irtibâtlı olarak hem birincil hem de ikincil veriler toplanılmıştır. Birincil verilerin toplanmasında kilit bilgileri teşkil eden resmî görüşme ve gayr-ı resmi görüşme teknikleri kullanılmıştır. Toplamdaki on kişinin yedisi erkek ve üçü de kadın olarak şuurlu bir şekilde seçilmiş ve hepsiyle görüşülmüştür. Bununla birlikte; araştırmacı, toplanan birincil verileri destekleme amacına ma'tûf olarak ikincil verilerin titiz bir doküman incelemesini yapmıştır. Araştırmacı, nitel verileri tahlil etmek ve yorumlamak için nitel içerik analizi tekniğini kullanmıştır. Ayrıca; tablolama, yüzde ve çıkarım gibi teknikler, bölgedeki farklı etnik gruplar arasındaki siyasî temsili ve güç dağılımını ölçmek için kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Etiyopya'ın Gambella Bölgesi'ndeki siyasi rekabet ile sosyo-ekonomik gelişme arasındaki karmaşık ve dinamik ilişkiyi ortaya koymaktadır. Verilere göre, araştırmacı Gambella bölgesinin yerli halkı arasındaki siyasi rekabetin, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasında uzun yıllar boyunca bir engel teşkil ettiğini tespit etti. Başka bir ifadeyle, siyasi rekabet bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasında uzun yıllardır olumsuz rol oynamıştır. Bu çalışma bu sebebe binâen önem arz etmektedir; çünkü Gambella Bölgesi halkının yaşadığı bir sorun olarak politik rekabetin bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi üzerindeki olumsuz etkisini açıkça tasvir etmekte ve açıklamaktadır. Ve meşhur bir sözde söylediği gibi,“açıkça ifade edilen bir sorun, yarısı çözülmüş bir problemdir”.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess and explain the impacts of political competition on socio-economic development in the Gambella region in Ethiopia. To fulfill the aim of the study, the researcher predominantly used qualitative research approaches, although some quantitative techniques were used. From qualitative research approaches, descriptive, explanatory and analytical research methods were used because they are considered best suited to the objectives of the study. Both primary and secondary data were collected. Key informant interview and informal interview techniques were used to collect primary data. A total number of ten regional key officials with the ratio of seven to three men and women respectively were purposively selected and interviewed. To supplement the collected primary data, the researcher made a rigorous document reviews of secondary information. The researcher used qualitative content analysis technique to analyses and interpret qualitative data. In addition, techniques such as tabulation, percentage and inferential were used to quantify political representation and power distribution between different ethnic groups in the Region. The findings of this study revealed the complex and the dynamic relationship between political competition and socio-economic development in the Gambella Region in Ethiopia. According to the data, the researcher found that political competition between the indigenous people of the Gambella region has been an obstacle to the socio-economic development of the region for many years. To put it differently, political competition has played negative role on the socio-economic development of the region for many years. Thus, this study is important because it clearly state, describe and explain the negative impact of political competition on socio-economic development of the region, a problem that has been endured by the people of the Gambella Region for almost three (3) decades. And as the famous saying goes,“a problem clearly stated is a problem half solved.”Finally, logical recommendations were given.