Gülnar ağzı (Giriş-inceleme-metinler-dizin)
Gülnar dialect (Introduction-analysis-text-index)
- Tez No: 579455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT DİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 909
Özet
Çalışmada Mersin'in Gülnar ilçesi ve Gülnar'a bağlı köylerde yaşayan halkın ağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Başlangıç aşamasında ilçeye dair etnik yapı araştırılmıştır. Daha sonra ağız özelliklerinin tespiti için ilçeye ve ilçeye bağlı köylere gidilerek derlemeler yapılmıştır. Yapılan derlemeler sonucu elde edilen ses ve görüntü kayıtları Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen transkripsiyon işaretleri ile yazıya geçirilmiştir. Yazıya geçirilen bu kayıtlar üzerinde ses bilgisi, şekil bilgisi ve dizin çalışmaları yapılmış ve bu çalışmaların sonucunda Gülnar Ağzı'nın ağız özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Mersin, Gülnar, Anadolu Ağızları, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Dizin
Özet (Çeviri)
In the study, it was tried to determine the dialect characteristics of the people living in the villages of Gülnar and Gülnar in Mersin. In the beginning phase, the ethnic structure of the district was investigated. Then, to determine the characteristics of the dialect, the districts and villages connected to the district were visited and compiled. The sound and video recordings obtained as a result of the compilations were written with the transcription signs recommended by the Turkish Language Association (Turkish“Türk Dil Kurumu”or TDK). The phonetics, morphology and index studies were performed on these records which were written, and the results of these studies were tried to reveal the characteristics of dialect of Gülnar Ağzı (Gülnar Dialect). Key Words Mersin, Gülnar, Anatolian dialects, Phonetics, Morphology, Index