Türkiye'deki yapısal şartnameler ve standartların mukayeseli incelenmesi
- Tez No: 57985
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ÖZIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
V. ÖZET Bu tezde, inşaat alanında devlet kuruluşları tarafından hazırlanmış olan teknik şartnameler incelenmiştir. Bu şartnamelerden Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanmış TS 498, TS 500 ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın genel teknik şartnamesi esas alınmıştır. Zemin özellikleri, yapı elemanlarının genel özellikleri, yapım kuralları, malzemeler, betonarme hesap değerleri ve betonarme hesap yöntemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada inşaat alanında uygulanacak yasal zorunluluklar ilgili şartnamelerle karşılaştırmalı olarak verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın inşaat sektörüyle ilgili mühendislerle uygulamacılar için faydalı olacağı düşünülmektedir. 149
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY Comparative Study of Structural Specifications and Standards in Turkey In this working, in contruction sectary, the technical specifications which prepared by the connected liberation of prosperity are investigated. This specifications are the principle of the specification that prepared by TSE cold as TS 498-TS 500 and Bayındırlık ve İskan Bakanlığı general technical specification. The ground's properties, that the property of the general building subjects, the rules, of formations materials, the values of reckoning of the reinforced concrete and comparing of reinforced concrete reckoning methods are investigated. Conclusively, it can be stated that this steady presents a useful cost estimation technique for engineers and practitioners who work in the field of Civil Engineering. 150