Serebral ince damarlarda yerleşimli intrakranial anevrizmaların düşük profilli akım yönlendirici cihaz (FRED JR.) ile tedavi, etkinlik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Feasibility and efficacy of flow diversion in aneurysm management of small caliber cerebral arteries: Long term results of A single center experience with fred JR.
  1. Tez No: 579905
  2. Yazar: NİLÜFER DENİZ ALBERALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç Akım yönlendirici stentler özellikle tedavisi zor olan intrakranial anevrizmaların tedavisinde son yıllarda sık tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Bu çalışmayla ince kalibrasyondaki serebral arterlerde yerleşimli anevrizmalar için üretilmiş olan Flow Re-Direction Endoluminal Device Jr (FRED Jr.) isimli akım yönlendirici stentin etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod Üniversitemiz etik kurul komitesi tarafından çalışmamız için onay alındıktan sonra, Ekim 2015 – Nisan 2019 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Radyoloji Bölümü, Girişimsel Radyoloji Ünitesinde FRED Jr. stent ile intrakranial anevrizma tedavisi olmuş 32 hastanın 37 adet anevrizması çalışmaya alındı. Bu hastaların demografik parametreleri, işlem öncesi, işlem sırası ve işlem sonrası 6., 12. ve 24. aydaki klinik ve radyolojik bulguları retrospektif olarak incelendi. Teknik başarı, stent tarafından hapsolan ve anevrizma kesesinden çıkan dalların tedavi sonrası durumları, O'Kelly-Marotta skalasına göre anevrizma kapanma dereceleri değerlendirildi. Bulgular FRED Jr. tüm olgularda komplikasyon olmaksızın, başarılı bir şekilde yerleştirildi. İşlem sonrası erken dönemde 4 hastada (%12,5) tromboembolik komplikasyon izlendi, bu hastaların hepsi uygun tedavi ile modifiye Rankin skorunda değişiklik olmadan sekelsiz taburcu edildi. Kontrolü bulunan anevrizma oranı 6. ayda % 97,2 (n=36), 12. ayda %83,7 (n=31), 24. ayda ise %29,7 (n=11) idi. Tam veya tama yakın oklüzyon oranı izlenen anevrizma sayısı ise 6. ayda 14 (%38,8), 12. ayda 15 (%48,4), 24. ayda 7 (%63,7) olarak bulundu. Anevrizma kesesinden dal çıkan 24 anevrizmada (tüm anevrizmaların %62,4'ü) 3 olguda takip sırasında oklüzyon gelişti. Bu olguların hepsi asemptomatikti. Takipte bir olguda total stent oklüzyonu gelişti. Bu olgu tüm takipleri boyunca asemptomatik olarak kaldı. Stent tarafından hapsolan dalların hepsi tüm takipler boyunca açık olarak izlendi. Hiçbir olguda tedaviye bağlı kalıcı sekel veya hemoraji gözlenmedi. Sonuç Çalışmamızdaki diğer benzer yayınlara göre izlenen daha düşük kapanma oranlarının, serimizdeki anevrizma kesesinden çıkan dal bulunan anevrizma oranının yüksek olmasına bağlı olduğu düşünülmüştür. Bu durum varlığında bu arterler suladıkları alandaki kan akımı ihtiyacı sebebiyle anevrizma kesesine kan akışının devamına yol açarak anevrizmanın kapanmasını geciktirmektedirler. Parent arter ve anevrizmadan çıkan dal oklüzyonu gelişen hiçbir olguda semptom gözlenmedi, bu da bu oklüzyonların ani değil yavaş yavaş gelişerek kollateral akım oluşumuna izin verdiğini göstermektedir. Sonuç olarak FRED Jr. stentler özellikle çok fazla dal bulunduran ince intrakranial arterlerde yerleşimli anevrizmaların tedavisinde etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemi olarak umut vermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction Flow diversion is a valid option in endovascular treatment of challenging intracranial aneurysms. This study aims to evaluate feasibility and efficacy of Flow Re-Direction Endoluminal Device Jr (FRED Jr) designed for use in treatment of aneurysms of small caliber intracranial arteries. Materials and Methods Case files of 32 patients, and 37 aneurysms in total, treated with at least one FRED Jr. in a single tertiary referral center within a period of 42 months were retrospectively evaluated. Technical success, clinical outcomes, jailed and branch artery patencies and O'Kelly-Marotta aneurysm occlusion grades were assessed based on immediate post-procedure controls along with 6th, 12th and 24th month follow-up angiograms. Results FRED Jr. was deployed successfully, and without technical complications, in all cases. Immediate thromboembolic complications were observed in 4 patients (%12.5) all of which were discharged with unchanged modified Ranking Scale (mRS) scores. Compliance to follow-up at 6th, 12th and 24th months was 97.2% (n=36), 83.7% (n=31) and 29.7% (n=11), respectively. Complete to near-complete aneurysm occlusion was observed in 14 cases (38.8%) at 6 months; in 15 cases (48.4%) at 12 months; and in 7 cases (63.7%) at 24 months. Out of 24 aneurysms with branch arteries, 62.1% of all cases, branch artery occlusion was observed in 3 cases during follow-up; none was symptomatic. Complete occlusion of parent artery was observed in 1 patient during follow-up who remained asymptomatic. Patency of jailed arteries were preserved in all patients. None had permanent sequelæ related to endovascular treatment. Conclusion Lower occlusion rates, compared to other studies with flow-diverters in small vessels, are likely due to higher ratio of accompanying branch arteries; these are known for delaying thrombosis by ongoing blood supply demand to their corresponding territories. Occlusion of parent and branch arteries were asymptomatic in all cases, implying formation of collateral vessels during gradual occlusion of aneurysms. Patency of jailed arteries underscores advantage of treatment with flow diversion in aneurysms of parent arteries with multiple branches. In conclusion, FRED Jr. is a feasible and safe treatment option for challenging aneurysms in small cerebral arteries.