Görünür ışık haberleşmesi için bır uygulamalı alıcı- verici tasarımı
An adaptive transceiver design for visible light communication
- Tez No: 579911
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SERHAN YARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kablosuz Görünür ışık haberleşme son zamanlarda birçok araştırmacının dikkatini çekmiştir bunun nedeni, görünür ışık haberleşme radyo frekansı haberleşmesinde bulunmayan bazı avantajlara sahip olmasıdır. Görünür ışık haberleşme alanlarında yapılan birçok araştırma bu araştırmaların çoğu daha yüksek haberleşme veri hızlarına nasıl ulaşılacağına ve kısa mesafelerde iç mekan uygulamaları için kullanılacak görünür ışık haberleşme alıcı-vericisinin tasarım aşamalarına çok daha az odaklanmıştır. Bu tezde görünür ışık haberleşme alıcı-vericisinin tasarlanması ve uygulanması başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan system iki ana bölümden oluşur, verici bölümü ve alıcı bölümü. Sistem iki ATmega328P çip mikrodenetleyicisi kullanıyor. Verici bölümünde verici modül olarak kullanılan ışık yayan diyotlar. Işık yayan diyot aydınlatma ışık dalgası iletilen sinyallerin taşıyıcısı olarak işlev görür. Alıcı bölümünde, sinyal alımını gerçekleştirmek için bir fotodedektör ve bir LCD ekran kullanılır. Tasarlanan Sistemin son testleri, iç mekanda kısa mesafeli görünür ışıkta veri iletimini gerçekleştirdi ve görünür ışık haberleşmesi için güvenilir bir alıcı-vericiyi doğruladığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Wireless Visible light communication has been attracting many researchers attention recently the reasons are that visible light communication have some advantages which does not exist in radio frequency communications. Many researches done in visible light communication fields the most of these researches focused on how to achieve higher communication data rates and much less focused on the designing steps of the visible light communication transceiver to be utilized for indoor applications within short ranges. In this thesis designing and implementing of a visible light communication transceiver is successfully accomplished. The designed system composed of two main sections the transmitter section and the receiver section. The system uses two ATmega328P chip micro-controllers. Light emitting diodes used at the transmitter section as the transmitting module. The light emitting diode illumination light wave acts as the carrier of the transmitted signals. At the receiver section a photo detector and an LCD display is used to realize the signal reception. The final tests of the system showed that the design realizes indoor visible light short distance data transmission and verifies a reliable transceiver for visible light communication.