Effect of ethylene acrylic acid and methacrylic acid copolymers on the performance of thermoplastic powder coatings for flame spray applications
Etilen akrilik asit ve metakrilik asit kopolimerlerinin alev sprey uygulamalarında kullanılan termoplastik toz boyaların performansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 579991
  2. Yazar: MÜGE METİNÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Termoplastik toz kaplamalarda asitle modifiye edilmiş poliolefinler yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Metal ve diğer polar yüzeylere uygulandıklarında yapışma performanslarının mükemmel olmasının bir sonucu olarak oldukça iyi nihai korozyon dayanımı sağlamaktadırlar. Bu araştırmada kapsamında, asitle modifiye edilmiş poliolefin olan etilen akrilik asit ve metakrilik asit kopolimerlerinin ticarileşmiş iki tipinin alev spreyi uygulaması üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kopolimerler kullanılarak üretilmiş kaplamaların ultraviyole, darbe ve korozyon direnci, yapışma performansı ve alev spreyi uygulamaları gibi özellikleri değerlendirilmiştir. Aşağıdaki polimerlerin mekanik, termal, yüzey özellikleri bakımından kaplama performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir; -Eriyik akış indeksi 450g/10 dk ve yoğunluğu 0.93 g/cm3 olarak üretilmiş bir etilen metakrilik asit kopolimeri -Eriyik akış indeksi 38g/10 dk ve yoğunluğu 0.94 g/cm3 olarak üretilmiş bir etilen akrilik asit kopolimeri Araştırma dört ana adımda yürütülmüştür. Bunlar; kaplama formülasyonu ve üretimi, alev spreyi ile uygulama, polimer karakterizasyonu ve performans testleridir. Yapılan çalışmaların neticesinde, etilen akrilik asit kopolimer esaslı kaplamada; yüzey portakal kabuğu görünümü, UV maruziyeti sonrası renk değişimi ve parlaklık kaybı açılarından daha fazla geliştirilmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Etilen metakrilik asit kopolimer esaslı kaplamanın ise; performans testleri, yüzey ve renk kontrollerinde daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In thermoplastic powder coatings, acid modified polyolefins are commonly used due their excellent adhesion performance to metals and other polar surfaces that results as ultimate corrosion resistance. In this research, effect of two commercial grade acid modified polyolefins, ethylene acrylic acid and metacrylic acid copolymers, for flame spray application were aimed to be researched. Coating formulations of these two copolymers have been investigated in terms of their performance such as UV, impact and corrosion resistance, adhesion performance and flame spray applications. To investigate their effects on mechanical, thermal, surface properties on final coating performance, the present study focuses on two polymer bases; -An ethylene methacrylic acid copolymer, produced with melt flow index of 450g/10 min and density of 0.93 g/cm3. -An ethylene acrylic acid copolymer, produced with melt flow index of 38g/10 min and density of 0.94 g/cm3. The research has been done in four main steps. These are; coating formulation and production, application by flame spray, polymer characterization and performance tests. From the performed study, it can be concluded that ethylene acrylic acid copolymer based one needs further improvement in terms of surface orange peel look, color change and gloss retention after UV exposure. Ethylene methacrylic acid copolymer based coating formulation gives better properties in performance tests, surface and color controls.