Yakın kızılötesi yansıma spektroskopi (NIRS) metoduyla besin madde içeriklerinin belirlenmesinde karma yem formunun etkisi
Effect of mixed feed form on determination of nutrient contents with near-infrared reflectance spectroscopy (NIRS) method
  1. Tez No: 580081
  2. Yazar: ORÇUN ELBİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmada farklı formlardaki süt sığırı karma yemlerin kimyasal ve yakın kızılötesi yansıma spektroskopi (NIRS) metoduyla besin madde analizleri yapılmış, her iki metoda ait farklı formdaki karma yemlerin analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Toz, granül ve pelet formdaki karma yemler incelenmiş ve her iki yöntemde, her yem formundan 50, toplamda 150 örnek üzerinde çalışılmıştır. Yem formlarının kimyasal analizi sonucunda kuru madde değerleri hariç diğer besin madde değerleri bakımından örnekler arasındaki fark istatiksel olarak önemli çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrient contents of different forms dairy cattle mixed feed were analyzed by chemical and near-infrared reflectance spectroscopy (NIRS) methods, and the results of the analysis of the different mixed feeds forms were compared with both methods in this research. Ground, crumble and pellet form of mixed feeds were examined. A total of 150 samples for each two methods were researched in each feed forms with 50 samples. As a result of the chemical analysis of the feed forms, the difference between the samples in terms of other nutrient values except for dry matter (DM) values was statistically insignificant.