Hastanede çalışan hemşirelerin mesleki yasa-yönetmelikler hakkındaki bilgi ve otonomi düzeylerinin belirlenmesi
Determining professional laws and regulations knowledge and autonomy levels of nurses working in hospitals
- Tez No: 580255
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Hukuk, Nursing, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, hastanelerde çalışan hemşirelerin Hemşirelik Yasası, Hemşirelik Yönetmeliği hakkındaki bilgi ve otonomi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, kesitsel ve tanımlayıcı niteliktedir. Araştırma, Ağustos-Ekim 2016 tarihleri arasında Sivas il merkezinde bulunan üniversite hastanesinde çalışan 185, devlet hastanesinde çalışan 192 ve özel hastanede çalışan 49 olmak üzere toplam 426 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşirelik Yasası Bilgi Formu”,“Hemşirelik Yönetmeliği Bilgi Formu”,“Otonomi Alt Ölçeği”ni içeren anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, Ki-kare analizi, t testi, Tek Yönlü Varyans (One Way ANOVA) analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine nursing laws and regulations knowledge and autonomy levels of nurses working in hospitals. The research is cross-sectional and descriptive type. The study was carried out with a total of 426 nurses, 185 of them working in a university hospital, 192 working in a state hospital and 49 working in a private hospital located in Sivas province between August and October 2016. Data were collected using questionnaire form including“Personal Information Form”,“Nursing Law Information Form”,“Nursing Regulation Information Form”,“Autonomy Sub-Scale of Sociotropy-Autonomy Scale”. Ethics committee approval and permissions from the institution were obtained to carry out the research. Descriptive statistical tests, number and percentage distributions, Chi-square analysis, t test, One Way ANOVA and Pearson Correlation Analysis were used in the evaluation of the data by using SPSS 23.0 package program.