Arkeolojik alanlarda çağdaş tasarımlar: Eskişehir Karacahisar kalesi koruma ve sergileme önerisi
Contemporary designs in archaeological sites: Conservation and presentation proposal for Eskişehir Karacahisar castle
  1. Tez No: 580779
  2. Yazar: CEMRE SU ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapım tarihi tam olarak belli olmayan Karacahisar Kalesi, Eskişehir'e 7 km uzaklıkta, Karacaşehir köyünün güneybatısında, 1010 rakımlı bir alanda bulunmaktadır. Kale hem Bizans hem de o zamanlar Beylik olan Osmanlı Devleti için konum itibarı ile önemli olmuştur. Bizanslılara ait olan kale Osmanlılar tarafından ele geçirildikten sonra burada Osman Bey adına hutbe okutulmuştur. Bu Osmanlı Beyliğinin bağımsızlığının ilan edilmesi olarak yorumlanmıştır. 1999 yılı itibariyle Karacahisar Kalesi'nde araştırmalar ve kazı çalışmaları başlamış olup; halen devam etmektedir. Bu çalışmada Karacahisar Kalesi için koruma ve sergileme önerileri geliştirilmiştir. Öncelikle arkeolojik alanlarda koruma için oluşturulmuş tüzük ve yönetmelikler incelenmiş, arkeolojik alanlarda koruma sorunlarının ve yöntemlerinin neler olduğu açıklanmıştır. Daha sonra çeşitli koruma ve sergileme uygulamaları seçilmiş ve özelliklerine göre sınıflandırılarak Karacahisar Kalesi önerilerinin geliştirilmesi için kaynak oluşturulmuştur. Son olarak seçilen örneklerin ışığında Karacahisar Kalesi'nin durumu değerlendirilmiş ve kalenin korunması, sergilenmesi ve tanıtımının sağlanması için öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Karacahisar Castle, whose construction date is not known, is located 7 km away from Eskişehir, southwest of Karacaşehir village, at an altitude of 1010 m. The castle was important for both the Byzantine and Ottoman Empire periods, which was then called Beylik. After the Byzantine fortress was captured by the Ottomans, sermons were taught there in the name of Osman Bey. This was interpreted as the declaration of the independence of the Ottoman Principality. As of 1999, researches and excavations started in Karacahisar Castle; and is still in progress. In this study, conservation and exhibition suggestions were developed for Karacahisar Castle. First of all, the regulations and guidelines established for protection in archaeological sites were examined, then the problems and methods of conservation in archaeological sites were explained. Secondly, various conservation and exhibition applications were selected and classified according to their characteristics and the resources were developed to advance Karacahisar Castle proposals. Finally, in the light of the selected examples, the situation of the Karacahisar Castle has been evaluated and suggestions have been made to protect, exhibit and promote the castle.