Investigation of the effects of switching technique and GaN device on the performance of bidirectional buck-boost DC/DC converter
Anahtarlama tekniğinin ve GaN malzemelerin çift yönlü azaltan-artıran DA/DA çeviricilerin performansına etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 581026
  2. Yazar: İBRAHİM KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
DA/DA çeviriciler, enerji transferini genellikle kaynaktan yüke doğru tek yönlü olarak gerçekleştirirler. Günümüzde, güneş veya rüzgar kaynaklı santraller, kesintisiz güç kaynakları, otomotiv endüstrisi, akıllı şebeke ve uzay teknolojileri gibi batarya temelli enerji depolama kullanılan sistemlerde çift yönlü enerji transferinin sağlanması gerekmektedir. Özellikle fiziksel boyutların önemli olduğu sistemlerde, bu ihtiyaca kompakt bir çözüm sunmak tüm sitem boyutunu azaltma açısından önem arz etmektedir. Bu amaçla, çeşitli çift yönlü DA/DA çevirici topolojileri ve kontrol metotları uygulanmaktadır. Bu çalışmada, iki batarya içeren bir aracın çift yönlü güç aktarımı için uygun bir topoloji ve modülasyon metodu seçilmiş, geliştirilmiş, uygulanmış ve test edilmiştir. Aynı zamanda, GaN malzemelerin tasarlanan çeviricilerin verimliliğine etkileri de incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, seçilen topolojinin çift yönlü enerji aktarımı için uygun olduğu ve önerilen yazılım temelli kontrol metodunun ve seçilen uygun anahtarlama malzemesinin çevirici verimliliğini tüm yük şartlarında yükselterek güç yoğunluğunu artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, a DC/DC converter provides energy transfer from a source to a load in one direction. However, today, bidirectional power transfer is needed for most of the system that includes battery based energy storage, such as solar or wind power plant, uninterruptible power supplies, automotive industry, smart grid applications, telecommunication and space technology. Serving a compact solution for this need is crucial in order to reduce the total size of the system especially where the physical size is a critical subject. Various types of bidirectional DC/DC converter topologies and control methods are implemented for this purpose. In this study, a bidirectional DC/DC converter topology and a modulation method are selected, developed and implemented for the power train of a double battery suited car. The effect of new generation GaN devices on the efficiency of the converter is also covered. With the results of this study, it is seen that the selected topology is suitable for bidirectional power flow and the power density can be increased throughout whole load range with a software based control method and selecting proper switching device.