Aktif çamur ünitelerinde işletim problemleri ve çözüm önerileri: Batı Karadeniz havzası
Operational problems of conventional activated sludge units and its solution proposals: West Black Sea basin
- Tez No: 581057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BALDAN PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Batı Karadeniz Havzası'nda işletilmekte olan kapasitesi 10.000 m3/gün üzerindeki kentsel nitelikli atıksu arıtma tesislerinde sıklıkla karşılaşılan işletme problemleri incelenmiştir. Çalışmada ele alınan tesisler ön arıtım üniteleri ve biyolojik arıtma (aktif çamur sistemi) ünitelerinden oluşmaktadır. Bu ünitelerin her birinde meydana gelmesi muhtemel işletim problemleri ele alınmış ve Batı Karadeniz Havzası özellikleri temel alınarak çözüm önerileri sunulmuştur. Izgara ve kum tutucu ünitelerinde yaşanan kum birikmesi problemi mevsim şartlarından etkilenen kanalizasyon sistemi sonucu olduğu görülmüştür. Ön çökeltme havuzu ve son çökeltme tankında meydana gelen problemlerin çamur seviyesi takibi ve çamur çekiminin düzenlemesi ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Havalandırma havuzunun işletilmesinde yaşanan problemlerin temeli havalandırma sisteminin yine mevsim şartlarına göre düzenlemesi ile giderilebileceği anlaşılmıştır. Atıksu arıtım prosesi seçimi ve ünitelerinin projelendirilmesi hizmet vereceği bölgenin coğrafi, meteorolojik, iklimsel, ekonomik ve kanalizasyon sistemi özelliklerine göre belirlenmelidir. Projelendirmede meydana gelen eksiklik ve aksaklıklar nedeniyle işletme sorunlarını aşmak güçleşecektir. Atıksu arıtma konusunda yeterli eğitimleri almış kişilerin görevlendirilmesi ve gerekli kontrollerin takip edilmesi için laboratuvarın bulunması, iklimsel özelliklerinin dikkate alınarak ham atıksuda meydana gelebilecek değişikliklerin takibinin yapılması ve önlemlerin alınması işletimde meydana gelen problemleri aşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Operational problems frequently encountered in municipal wastewater treatment plants with capacity of over 10,000 m3/ day in West Black Sea Basin were investigated. The plants covered in the study are consist of pre-treatment units and biological treatment (activated sludge system) units. The operational problems that may occur in each of these units are discussed and solution proposals are presented based on the characteristics of West Black Sea Basin. Sand accumulation problem in grating and grit chambers is the result of sewage system which affected by seasonal conditions. Problems occuring primary and final sedimentation tanks were related to the sludge level observing and the regulation of sludge extraction. In the sameway, the basis of the problems in the aeration tank can be solved aeration system regulation which affected by seasonal conditions. Operational problems in activated sludge units must be configured according to geographical, meteorological, climatic, economic and sewage system specifications of service region. It will be difficult to overcome operational problems due to deficiencies and disruptions in project design. Being employed people with adequate training in wastewater treatment and presence of a laboratory to observe the necessary controls, observing of changes in raw wastewater considering the climatic characteristics and taking measures will help to overcome the problems that ocur during operation.