Hatha yoga egzersizlerinin masa başı çalışan kadınlarda esneklik, postür bozukluğu ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of hatha yoga exercises on flexibility, posture disorder and quality of life in women working at A desk
  1. Tez No: 581115
  2. Yazar: CANAN DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hatha Yoga Egzersizlerinin, Masa Başı Çalışan Kadınlarda Esneklik, Postür Bozukluğu ve Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkisinin İncelenmesidir. Çalışma, 12 Haftalık Hatha Yoga egzersiz programına katılan Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Masa başı çalışan 30-55 yaş arası rassal olarak seçilen 30 kadın olgunun Hatha Yoga egzersizleri uygulama öncesi ve sonrası ön ölçüm ve son ölçümleri yapılarak değerlendirme sonuçları analiz edildi. İki gruptan sadece deney grubuna, hatha yoga egzersizleri 12 hafta boyunca haftada 2 kez 75 dk. uygulatılmıştır Kontrol grubuna ise hiçbir fiziksel aktivite uygulatılmamış ve normal hayatlarına devam etmişlerdir. Çalışmamız sonucunda masa başı çalışan deney grubu 15 kadında esneklik ve postür Modifiye Schober test ölçümlerinin sonucuna göre p=0,0001
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Hatha Yoga Exercises on Flexibility, Posture Disorder and Quality of Life in Women Working Desk. In this study, pre-measurement and final measurements of pre-and post-Hatha Yoga exercises of 30 randomly selected 30 women aged between 30-55 years who participated in 12 week Hatha Yoga exercise program were analyzed.From the two groups to the experimental group only, the hatha yoga exercises were carried out 75 min twice a week for 12 weeks. No physical activity was applied to the control group and they continued their normal lives. As a result of our study, flexibility and posture of 15 women working at a desk were p = 0.0001