Hastanede dijital sistem kullanımının hemşirelerin otonomi ve iş doyumuna etkisi
The effect of digital system use in hospital on nurses 'autonomy and job satisfaction
  1. Tez No: 581119
  2. Yazar: GÜLSEHER OTUZBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma ile hastanelerdeki dijitalleşmenin hemşirenin otonomi ve iş doyumu üzerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma dijital hastane olan Sağlık Bakanlığı Tire Devlet Hastanesi(TDH) ve dijital hastane olmayan Sağlık Bakanlığı Ödemiş Devlet Hastanesi(ÖDH)'nde Ekim 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya Tire Devlet Hastanesinden en az bir yıl dijital sistemi kullanmış 140, Ödemiş Devlet Hastanesinden 160 hemşire katılmıştır. Veri toplama aracı olarak 12 soruluk hemşire tanıtım formu, Sosyotropi-Otonomi ölçeği(SOÖ) otonomi alt boyutu ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği(MİDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularının analizinde; Frekans ve yüzde hesaplamaları, T-Testi, Mann-Whitney U Testi ve değişkenle arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Ve Spearman Rho Korelâsyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Tire Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin Minnesota İş Doyumu Ölçeği toplam puan ortalaması 64,10±14,43, Ödemiş Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin Minnesota İş Doyumu Ölçeği toplam puan ortalaması puan ortalaması 67,40±11,80 ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of digitalization in hospitals on nursing autonomy and job satisfaction. The research was carried out in the Ministry of Health Tire State Hospital and the Ministry of Health Ödemiş State Hospital between October 2018 and January 2019. 140 nurses from Tire State Hospital who used digital system for at least one year and 160 nurses from Ödemiş State Hospital participated in the study. SPSS 16.0 program was used in the analysis of the data obtained in the study. In the analysis of the research findings; Frequency and percentage calculations, T-Test, Mann-Whitney U Test and Pearson and Spearman Rho Correlation Analysis were used to investigate the relationship between variables. According to the results of the study, the total score average of Minnesota Job Satisfaction Scale of nurses working in Tire State Hospital was 64.10 ± 14.43, and the total score average of Minnesota Job Satisfaction Scale of nurses working in Ödemiş State Hospital was 67,40 ± 11.80 and between them, the difference was found to be statistically insignificant (p> 0.05).