Disiplinlerarası sanat bağlamında Robert Rauschenberg, William Forsythe, Jérôme Bel'in eserlerinde koreografik nesne
Choreographic object in the works of Robert Rauschenberg, William Forsythe, Jérôme Bel in the context of interdisciplinary art
  1. Tez No: 581288
  2. Yazar: MELİKE EVREN ÖZKARAKAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYRİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde değişimin simgelerinden biri haline gelen disiplinlerarasılık, doğa bilimlerinde ve sosyal bilimlerde olduğu gibi görsel sanatların ve performans sanatlarının çeşitli alanlarında başvurulan bir yaklaşımdır. Disiplinler arasındaki bu işbirliği anlayışı, her sanat disiplininin kendi özgüllüğünü korumayı sürdürmesine karşın giderek daha çok kabul ve destek görmektedir. Bu disiplinlerarası bağlam çerçevesinde gerçekleştirilen sanat çalışmaları arasında öne çıkan başlıca eserlere imza atan sanatçılardan Robert Rauschenberg, William Forsythe ve Jérôme Bel'in belirli eserleri örnek olarak ele alındığında koreografik nesnelerin kullanıldığı görülmektedir. Bu tezin inceleme konusu; postmodern düşüncenin sanata yansımasıyla birlikte insan bedeninin koreografik bir“nesne”olarak sorgulanması ve işlevlerinden özgürleşen“nesne”lerin uzlaşım dışı kullanılması çerçevesinde, adı geçen sanatçıların disiplinlerarası sanat bağlamında koreografik çalışma içeren belirli eserlerinde kullanılan koreografik nesnelerdir. Bunlar kısaca, hareket dilleri ve/veya teknikleri ile ilişkileri sorunsallaştırılan insan bedenleri, işlevlerinden bağımsızlaştırılan gündelik hazır-nesneler, çeşitli görsel sanat nesneleri ve belirli dansların koreografik bedensel hareketlerinden dönüştürülerek elde edilen sayısal datanın çevrildiği görsel malzemelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Interdisciplinarity, which has become one of the symbols of change today, is an approach which is applied in various fields of visual arts and performance arts as in natural sciences and social sciences. This understanding of cooperation between disciplines continues to maintain its specificity, but it is increasingly recognized and supported. When taken as examples in the works of artists, Robert Rauschenberg, William Forsythe and Jérôme Bel who produce prominent works in the interdisciplinary context we see the use of choreographic objects. The subject of thesis is with the reflection of the postmodern thought into the arts the use of the human body as a choreographic object began questioning, and also we see the use of objects freed from their conventional functions as choreographic objects especially in the works of these artists. These works include choreography in the context of interdisciplinary art. In short, the human bodies whose relationships with movement languages and / or techniques are problematized consist of visual materials which are converted into everyday ready-objects, independent of their functions, various visual art objects and digital data obtained by transforming them from the choreographic bodily movements of certain dances.