Yakın kümelerin topolojisi üzerine
Topology of near sets
  1. Tez No: 581457
  2. Yazar: SEDAT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Belirsizliklerin iki önemli teorisi kaba kümeler ve yakın kümeler üzerine olan bu tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatürdeki kaba küme teorisi ile ilgili bazı çalışmalardan bahsedilecektir. İkinci bölümde ise yakın kümeler tanıtılarak, Atmaca tarafından tanımlanan r-yakın topolojik uzaylar konusu incelenecektir. Son olarak, bu uzaylardaki topolojik kavramlar ile dizilerin yakınsaklığı tanıtılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which is on two important theories of uncertainties which are rough sets and close sets, consists of two main chapters. In the first chapter, some studies related to rough set theory in the literature will be mentioned. In the second chapter, close sets will be introduced and the subject of r-near topological spaces defined by Atmaca will be examined. Finally, the topological concepts and the convergence of sequences in these spaces will be introduced.