Tarihi figürden edebi karaktere: Edebi metinlerde dini kadın figürlerinin temsili
From historical figure to literary character: The representation of religious women figures in literary texts
  1. Tez No: 582009
  2. Yazar: MERVE AYKUT ORAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında, dini temsilleri ile öne çıkan ve tarihsel gerçekliği olan kadın figürlerin edebi türler aracılığıyla nasıl“inşa”edildiği ve bu inşa sürecinde yazarın ideolojisinin ve biyografisinin, metnin edebi türünün ve aynı zamanda dönemin şartlarının ve politikasının rolü üzerinde duracağım. Böylelikle, dini kadın figürlerinin her yeniden yazımla nasıl yeniden inşa edildiğini, dönüştüğünü, farklılaştığını metni bağlamından koparmadan anlamaya çalışacağım. Bu amaç doğrultusunda, Tanzimat döneminden yakın döneme kadar dini kadın figürlerinin izini sürerken kadın yazarların verdikleri eserleri söylem analizi ve yakın okuma tekniklerini ile inceleyerek tartışmaya açacağım. Böylelikle, tarihsel figürlerin edebi türdeki işlevselliğini ve dönüşümünü irdelerken, tarihsel gerçekliği olan şahsiyetlerin nasıl edebi birer karaktere dönüştüklerini göstermeye çalışacağım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I will dwell on how female figures who are prominent with their religious representation and have historicity were constructed and the role of the author's ideology and biography, the genre of the text and also the conditions and politics of the period on this construction procedure. Thus, I will try to comprehend how religious female figures were reconstructed, transformed and differentiated by every rewriting without detaching the text from its context. To that end, I will discuss the female authors' works through discourse analysis and close reading techniques while tracing religious female figures from Tanzimat period to recent period. Therefore, while analyzing the historical figures' functionality in genre and transformation, I will try to illustrate how the characters with historicity have transformed into literary character.