Sheltered bodies: Investigating the representations of Syrian refugees in Turkish media
Saklanan bedenler: Suriyeli sığınmacıların Türk medyasındaki temsillerini araştırmak
- Tez No: 582075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez Suriye İç Savaşı'ndan kaçan sığınmacıların Türk yazılı basınındaki temsilleri incelemektedir. Bunu 2014 Nisan'ı ile 2015 Mart'ı arasında beş gazete (BirGün, Hürriyet, Sabah, Star, and Yeniçağ) tarafından yayınlanmış sığınmacı konulu tüm haberlerin nicel ve nitel bir analizini yaparak gerçekleştirmektedir. Bu temsil stratejilerinin hangi pratik amaçlar doğrultusunda kullanıldığını ortaya çıkartmak amacıyla Türkiye'de sığınmacılığın yasal çerçevesi ve bu çerçeve üzerinde yürütülen siyasi eleştiriler yakından incelenmiş, ve kullanılan stratejiler mevcut sığınma rejimi ve onun muhalefetinde bağlamlandırılmıştır. Her ne kadar hem siyasetçiler hem de araştırmacılar tarafından sığınmacılık sıklıkla uyumlu bir sosyal kategori olarak kavramsallaştırılmış olsa da, gazeteler sığınmacıların hem temsilinde hem de ayrıştırılmasında düzenli olarak zaten mevcut olan etnik ve dini kimlikleri kullanmışlardır. Bu tezin amaçlarından biri de bu kullanımın hem söylemsel hem de siyasi bağlamda içerdiklerini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the representations of refugees from the Syrian Civil War in Turkish print media. It does so by quantitatively and qualitatively analyzing all of the refugee related news ran by five newspapers (BirGün, Hürriyet, Sabah, Star, and Yeniçağ) between April of 2014 and March of 2015. Through an in-depth analysis of the legal framework of asylum in Turkey and its political oppositions, these representational strategies are contextualized within the existing refugee regime and its critiques in order to distinguish the practical aims towards which these strategies were mobilized. While the refugees are often conceptualized as a coherent social category both by policy makers and researchers, newspapers consistently rely on already existing ethnoreligious identities in order to represent the refugees and differentiate between them. This thesis aims to uncover the implications of this reliance in both discursive and political contexts.