Terapötik hipotermi tedavisi alan hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğanlarda serum elektrolit imbalansı ve bunun renin angiotensin aldesteron ilişkisi
Serum electrolyte imbalance in newborns with hypoxic ischemic encephalopathy treated with therapeutic hypothermia and its association with renin angiotensin and aldesterone
- Tez No: 582231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAŞTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Perinatal asfiksi latincede“nabızsızlık”anlamına gelen asfiksinin özel bir formudur. Perinatal asfiksi postpartum pulmoner gaz değişiminin bozukluğuna bağlı olarak; yenidoğanda hipoksemi, hiperkapni ve metabolik asidoz ile birlikte olan klinik depresyon tablosu olarak tanımlanabilir. Hipoksik iskemik ensefalopati(HİE) ise yenidoğanın erken döneminde oluşan, bilinç bozukluğu veya konvülsiyonlarla kendini gösteren, solunum depresyonu ve hipotoni ile karakterize heterojen klinik bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Hipotermi HİE'li bebeklerde mortaliteyi ve morbiditeyi azaltan en önemli tedavi yöntemidir. Birçok deneysel çalışmada vücut ısısının 2-3 °C düşürülmesi nörolojik hasar miktarının önlenmesinde ve azalmasında etkili olduğu gösterilmiştir. Ancak hipotermi tedavisi sistemik bir tedavi olduğu için, birçok sistem üzerinde yan etkisi mevcuttur. Ancak hipotermi tedavisi sistemik bir tedavi olduğu için, birçok sistem üzerinde yan etkisi mevcuttur. HİE'li bebeklerde en önemli komplikasyonlardan biri de serum elektrolit imbalansıdır. Uç organ tutulumu olarak böbreklerin etkilenmesi ayrıca hipotermi tedavisinin kendisinden kaynaklı birçok elektrolitte düzensizlikler sebep olabilmektedir. Bizim çalışmamızda hipotermi tedavisi sırasında oluşan bu elektrolit bozukluklarının renal atılım ve renin-angiotensin-aldesteron sistemi ile etkileşimini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda SBÜ Kayseri Şehir Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne 10 Ocak 2019 – 10 Ağustos 2019 tarihleri arasında hipoksik iskemik ensefalopati tanısı almış, terapotik hipotermi uygulanan 38 hasta ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış öyküsü bulunmayan sağlıklı 21 yenidoğan dahil edilmiştir. Çalışmamıza toplamda Sarnat&Sarnat'ın klinik evreleme kriterlerine göre orta ve ağır evrede olan 38 HİE'li yenidoğan hasta grubu olarak alındı. Kontrol grubu olarak sağlıklı, ilk fizik muayenesi normal, fetomaternal patoloji saptanmayan 21 yenidoğan alındı. Bulgular: Bu çalışmaya aktif hipotermi tedavisi alan HİE'li 38 yenidoğan, ilk fizik muayenesi normal, fetomaternal patoloji saptanmayan 21 yenidoğan dahil edilmiştir. 24.
Özet (Çeviri)
Objectives: Perinatal asphyxia is a special form of asphyxia, which means“ pulselessness”in Latin. Perinatal asphyxia due to disturbance of postpartum pulmonary gas exchange; neonatal hypoxemia, hypercapnia and metabolic acidosis associated with clinical depression. Hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) is defined as a heterogeneous clinical syndrome characterized by respiratory depression and hypotonia which occurs in the early period of the newborn and presents with impaired consciousness or convulsions. Hypothermia is the most important treatment modality that reduces mortality and morbidity in HIE infants. Many experimental studies have shown that lowering the body temperature by 2-3 ° C is effective in preventing and reducing the amount of neurological damage. However, since hypothermia is a systemic treatment, it has side effects on many systems. However, since hypothermia is a systemic treatment, it has side effects on many systems. One of the most important complications in infants with HIE is serum electrolyte imbalance. Involvement of the kidneys as end-organ involvement may also cause irregularities in many electrolytes caused by hypothermia treatment itself. In our study, we aimed to investigate the interaction of renal excretion and renin-angiotensin with the aldesterone system during the treatment of these electrolyte disorders during hypothermia treatment. Materials and Methods: In our study, 38 patients who were diagnosed with hypoxic ischemic encephalopathy between January 10, 2019 and August 10, 2019 at the Neonatal Intensive Care Unit of Pediatric Health and Diseases Clinic of Kayseri City Hospital, SBU and 21 healthy newborns without hospitalization history were included. In our study, 38 newborn HIE patients with moderate and severe stage according to the clinical staging criteria of Sarnat & Sarnat were included in the study. The control group consisted of 21 healthy newborns with normal physical examination and no fetomaternal pathology. Results: This study included 38 newborns with HIE who were receiving active hypothermia treatment, 21 newborns with normal physical examination and no fetomaternal pathology.