Beach carrying capacity assessment: Case study for sustainable use of Kusadası beaches
Plaj taşıma kapasitesi değerlendirilmesi: Sürdürülebilir kullanım için örnek çalışma, Kuşadası plajları
  1. Tez No: 582543
  2. Yazar: GHAZAL KHODKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yoğun ve kontrolsüz turistik faaliyetler, geri dönüşü olmayan fiziksel ve çevresel etkileri ile plajlar gibi doğal ortamları bozma potansiyeline sahiptir. Ek olarak, bu alanlara yapılacak ziyaretin kalitesi (örneğin, kalabalık, iklim koşullarıyla ilgili ziyaretçinin fiziksel rahatlığı) yönetimde dikkate alınmadığı takdirde olası sosyo-ekonomik zararlar beklenebilir. Taşıma kapasitesi kavramı, fiziksel ve sosyo-ekonomik olarak uzun süreli korunmalarını dikkate alarak doğal alanların ve kaynak değerlerinin kabul edilebilir kullanım derecesini tanımlar. Türkiye plajlarının değerini göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir kullanımları ve yönetimleri için taşıma kapasitelerini belirlemek önemlidir. Bu çalışmada, Cifuentes (1992) yöntemi kullanılarak, Kuşadasındaki kontrolsüz kullanımıyla kentsel plajların ve Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Milli Parkdaki doğal plajların fiziksel ve gerçek taşıma kapasiteleri ele alınmıştır. Turist sayısını (iklim koşulları ve kıyı erozyonu) etkileyen faktörlerin yıllar içindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, iklim değişikliğine (deniz seviyesinin yükselmesi ve sıcaklık) bağlı olarak plaj taşıma kapasitesindeki değişim değerlendirilmektedir. Kuşadası plajlarının gerçek taşıma kapasitelerinin, önümüzdeki 100 yıldaki yükselen deniz seviyesindeki ciddi plaj kaybı nedeniyle, mevcut kapasitelerin en az yarısına düşmesi beklenmektedir. Kadınlar plajının 50 yıl içerisinde tüm kapasitesini kaybetme riski yüksek. Kuşadasındaki plaj aktivitelerinin sürdürülebilirliği, plaj alanı kaybından ve buna bağlı olarak, kalabalıklaşma nedeniyle ziyaretin kalitesinin düşmesinden etkilenecektir. Sonuçlar, etkili bir çözümün hem ziyaretçi yönetimi planlarını hem de plaj alanları için kıyı yönetimi stratejilerini entegre etmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Intense and uncontrolled touristic activities have the potential to disrupt natural environments, such as beaches with irreversible physical and environmental impacts. In addition, possible socio-economic losses could be expected if the quality of the visitation (e.g., crowding, physical comfort of the visitor related to climatic conditions) to these areas are not considered in the management. The concept of carrying capacity defines the degree of acceptable use of natural areas and resource values, considering their long-term preservation physically and socio-economically. Considering the value of the beaches of Turkey, it is important to determine their carrying capacities for their sustainable use and management.In this study, physical and real carrying capacities of urban beaches with uncontrolled use in Kuşadası and natural beaches of Dilek Peninsula-Büyük Menderes National Park are discussed by applying the Cifuentes (1992) method. The impacts of the factors affecting the number of tourists (climatic conditions and coastal erosion) over the years are investigated. Change in the beach carrying capacity due to climate change (sea level rise and temperature) is also assessed. Real carrying capacities of Kuşadası beaches are expected to decrease at least to half of the current capacities because of the significant loss of beach area with rising sea levels in the next 100 years. Kadınlar beach has a high risk of losing all of its capacity within 50 years. The sustainability of beach activities in Kuşadası will be affected by loss of beach area and consequently the loss of quality of the visit because of crowding. The results show that an effective solution needs to integrate both visitor management plans and shoreline management strategies for beach areas.