20. yüzyıl Türk tarihçilerinden Prof. Dr. Mustafa Tayyip Gökbilgin'in ilmi faaliyetleri ve tarih anlayışı
From the 20th century Turkish historians Prof. M. Tayyip Gökbilgin's academic researchs and his history comprehension
- Tez No: 582700
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Büyük ilim ve fikir adamı, Türk tarihçiliğinin, özellikle şehir tarihçiliğinin öncülerinden olan M. Tayyip Gökbilgin ilmi ve siyasi yazılarından da anlaşılacağı üzere, Atatürk inkılâplarına da sıkı sıkıya bağlıdır. Pek çok günlük siyasi meseleler hakkında yazılar yazmış, çözüm yolları sunmuştur. Tarihi ve kültürel eserlerin durumu ve muhafazası için de devlet adamlarına raporlar takdim etmiştir. Ülke menfaati ve yararına üzerine düşen sorumluluğu kalemi ile konferansları ile yerine getirmiştir. Türkiye'deki eğitimin özellikle de üniversitelerde nitelikli eğitimin önemini vurgulayan yazıları dikkati çekmektedir. Atatürk'ün Türk milletine hedef olarak gösterdiği, çağdaş medeniyet seviyesine ulaşma ve bunu geçmek için üniversitelere önem vermenin gerekliliğini vurgulamıştır. Makalelerinde ve basın yazılarında üniversiteler ve üniversitelere dair sorunlar hakkında kaleme aldığı yazılarında nitelikli eğitimin gerekliliğini ve buna engel oluşturan etkenleri işaret etmekle birlikte çözüm önerileri de sunmuştur. İstanbul Üniversitesi'nde çalıştığı yıllarda derslerini her zaman son derece hassas ve heyecanını kaybetmeden yaptığı anlaşılmaktadır. Derslerinde özellikle, kültür ve medeniyetin önemi noktalarından, hususiyetlerinden bahsetmiştir. Kendisine ait olan ders notları ve öğrencilerinden sağlanan geri dönüşler, derslerin ne kadar etkili ve ciddi geçtiğine dair bir işarettir. Osmanlı Türkçesi alanında verdiği ders notlarından Osmanlı Palegorafya ve Diplomatik İlmi adlı eserini meydana getirmiştir. İlmi hayatında çok titiz ve prensipli çalışan Gökbilgin, Arapça, Farsça, Almanca, Macarca ve Fransızca dillerine hakkıyla vakıftı. Dolayısıyla bu vasfı tarih araştırmalarında yabancı kaynakları kullanma imkânı sağlamış olmakla birlikte kendisine de büyük faydalar ve kolaylıklar sağlamıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde tesis ettiği Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Kürsü'sü ile bir ilke imza atmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Tayyip Gökbilgin, who is a great academician and intellectual, is also strongly committed to Atatürk's reforms, as can be understood from his scientific and political writings. M. Tayyip Gökbilgin has written many daily political issues and presented solutions. He presented reports to statesmen for the status and preservation of historical and cultural artefacts. He has fulfilled his responsibilities with respect to the country's interest and benefits with his conferences. Education in Turkey is especially noteworthy writings that emphasize the importance of quality education in universities. He emphasized the necessity of giving importance to universities in order to reach the level of contemporary civilization and to pass this level. In his articles and columns he mentioned universities and discussed problems about universities, he pointed out the necessity of qualified education and offered solution suggestions. During his academic life at İstanbul University, he has always been extremely sensitive and full of with enthusiasm. In his lectures he mentioned about the importance of culture and civilization. His lecture notes and feedback from his students are a sign of how effective and serious the lessons were. From his lecture notes on Ottoman Turkish classes, he created a book named, Ottoman Palegoraphia and Diplomatic Science. Gökbilgin, who worked very meticulously and principled in his academic life, was a master in Arabic, Persian, German, Hungarian and French. Therefore, this qualification has provided the opportunity to use foreign resources in historical researches and has provided great benefits and facilities to itself. In addition, he established the professorship of Institutes and Civilization History of Ottoman.