Spor okullarına devam eden 8 - 9 yaş kız - erkek çocukların sürat çeviklik durarak uzun atlama ve denge performanslarının incelenmesi.
Investigation of speed, agility, standing long jump and balance performances of 8-9 year-old males and female children attinding to sports schools
- Tez No: 582793
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son iki yıldır düzenli olarak, spor okullarına devam eden ve haftanın bir günü beden eğitimi ve spor derslerine katılan 8 – 9 yaş grubu kız-erkek çocukların ve sadece beden eğitimi ve spor dersine katılan aynı yaş grubu kız-erkek çocukların, sürat, çeviklik, durarak uzun atlama ve denge performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya spor okuluna katılan 8 – 9 yaş, 200 kız-erkek çocuk, sadece beden eğitimi ve spor dersine katılan 8-9 yaş 100 kız-erkek çocuk katılmıştır. Katılımcıların %50'si (n=150) kız, %50'si (n=150) erkektir. Katılımcıların %50'si (n=150) 8, %50'si (n=150) 9 yaşındadır ve boyları 115 ile 145 santimetre arasında değişmekte olup ortalama 128.99±7.30 santimetredir. Ağırlıkları 17 ile 39 kilogram arasında değişmekte olup ortalama 27.29±5.62 kilogramdır. Çocuklara, 5, 10 ve 30 metre sprint testi, Modifiye T-Testi, Arrowhead testi, Illinois testi, durarak uzun atlama ve denge testi uygulanmıştır. Testler iki kez tekrarlanmış olup en iyi dereceleri kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel analizler için IBM SPSS İstatistik 24.0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile sınanmıştır. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Bağımsız gruplar t testi kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test kullanıldı. Performans testleri üzerine eğitim, cinsiyet ve yaş değişkenlerinin etkilerinin incelenmesinde 3 faktörlü varyans analizi kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Speed, Agility, Standing Long Jump and Balance Performances of 8-9 Year-Old Males and Female Children Attinding to Sports Schools It was aimed to compare speed, agility, standing long jump and balance performances of 8-9 year-old male and female children who attended to sports schools and children attended to regular schools taking physical education classes once in a week within last two years. 8-9 year old 200 male-female childrenfrom spor sports school and 8-9 year old 100 male-female children from regular school and taking physical education class participated in this study. 50% of participants (n=150) were female, 50% (n=150) of were male. And 50% of (n=150) were 8 years old and 50% of (n=150) were 9 years old. And Their heights were between 115 – 145 cm. and they had 128.99±7.30cm average. Their weights were between 17-39 kg. They had 27.29±5.62kg average. Children were applied 5,10 and 30 m sprint test, Modified T-test, Arrowhead test, Illinois Test and standing long jump and balance test. Test were applied two times and best scores were recorded. IBM SPSS Statistics programme was used for statistical analysis. Descriptive statistic methods (mean, standard deviation, frequency, percentage, minimum, maximum) were used while evaluating the data of study. The normal distribution of quantitative data was tested with the Shapiro-Wilk test and graphical investigations. Independent groups t test was used to compare the normal distribution of quantitative variables. Pearson chi-square test was used to compare the qualitative data. 3-factor variance analysis was used to examine the effects of education, gender and age variables on performance tests. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationship between quantitative variables.