Sol ventrikül noncompactıon tanılı hastaların birinci derece yakınlarında sol ventrikül hareket paterni ve diğer straın ekokardiyografi özelliklerinin kardiyomiyopatinin erken tanısında öngördürücülüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of the predictive capabilities of left ventricular wall motion pattern and other strain characteristics in left ventricular noncompaction patients' first degree relatives for early diagnosis of cardiomyopathy
  1. Tez No: 582872
  2. Yazar: ONUR AKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZERKAN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Noncompaction kardiyomiyopatide mevcut tanı indekslerinin hiçbirisi sol ventrikül disfonksiyonunu içermemektedir. Bu hastalarda sol ventrikül fonksiyon ve hemodinamileri normal olarak bulunabilir. Bölgesel deformasyonun gösterilmesi amaçlı doku dopler görüntüleme çalışmaları, 2 ve 3 boyutlu 'speckle-tracking' ve 'strain' ekokardiyografi çalışmaları bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı; 'Sol ventrikül noncompaction' tanılı hasta ve bu hastaların birinci derece yakınlarının ventrikül hareket paterni ve diğer strain özellikleri ile değerlendirilerek bu özelliklerin kardiyomiyopatinin erken tanısı açısından öngördürücülüğünün ortaya koyulmasıdır. Metod: Kesitsel, olgu kontrollü çalışmaya 32 NCKM hastasının, 30 birinci derece yakını ve 31 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm hastalar temel ekokardiyografi, strain ölçümleri ve ventrikül duvar hareket paterni açısından değerlendirildi. İstatistiksel analizde student t testi, ki kare testi ve ce fisher testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: None of the diagnostic indices present in noncompaction cardiomyopathy involve left ventricular dysfunction. Left ventricular function and hemodynamics can be normal in these patients. For demonstrating regional deformation Tissue Doppler imaging studies, 2 and 3 dimensional 'speckle-tracking' and 'strain' echocardiography studies are available. The aim of this study is to evaluate 'Left ventricular noncompaction' patients and first degree relatives of these patients with respect to ventricular motion pattern and other strain characteristics, and demonstrate the predictive capabilities of these features for early diagnosis of cardiomyopathy. Method: This cross-sectional, case-control study included 32 NCCM patients, 30 first-degree relatives and 31 healthy volunteers. All patients were evaluated for baseline echocardiography, strain measurements, and ventricular wall motion pattern. Student t test, chi square test and ce fisher tests were used for statistical analysis.