GIS based modelling and analysis of unbalanced LV distribution networks with distributed energy resources
Dağıtık enerji kaynaklarını içeren dengesiz AG dağıtım şebekelerinin CBS tabanlı modellenmesi ve analizi
- Tez No: 582948
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Alçak gerilim (AG) dağıtım şebekeleri geleneksel olarak radyal yapıda tasarlanmakta, şebeke gerilimleri ve yüklenmeleri tanımlanan limitlerin içerisinde kalacak şekilde işletilmektedir. Ancak, giderek artan enerji talebi ve ters yönlü yük akışına sebebiyet veren dağıtık üretimlerin elektrik şebekesine entegrasyonu ile birlikte alçak gerilim dağıtım sistemlerinde aşırı yüklenme ve gerilim sorunları ortaya çıkmaktadır. Çatı üstü fotovoltaik uygulamaları, depolama ve elektrikli araçlar gibi dağıtık enerji kaynaklarının AG şebekelere entegrasyonuyla birlikte, AG şebekelerin tasarımı ve işletilmesi daha karmaşık bir hale gelmekte ve AG şebekelerin modellenmesini, şebeke gerilimlerinin ve yüklenmelerin farklı senaryolarda analiz edilmesini gerektiren kapsamlı bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, şebeke modellemesi için gerekli olan tüm veriler coğrafi bilgi sisteminden (CBS) dışa aktarılmakta ve graf teorisinden faydalanılarak şebeke modeline karşılık gelen karakteristik BIBC matrisi oluşturulmaktadır. Çalışmada, bu modeli kullanarak, ileri yönde gerilim ve geri yönde akım hesaplama yöntemi ile dağıtık enerji kaynaklarını içeren üç faz dengesiz AG şebekeler için bir yük akışı analizi algoritması geliştirilmiştir. Yük akışı analiz sonuçlarının doğrulanması, 113 baralı gerçek bir sistem için ticari bir yazılımın sonuçlarıyla karşılaştırılarak yapılmıştır. Bu çalışmanın temel katkısı, şebeke modellemesi için gereken zaman ve çabanın önemli ölçüde düşürülmesi ve dağıtık enerji kaynaklarını içeren üç faz dengesiz AG şebekelerde yük akışının yüksek performans ve güvenilirlikle yapılabilmesidir.
Özet (Çeviri)
Conventional low voltage (LV) distribution networks are radially designed and operated in pre-defined loading limits and voltage range. However, with the increasing electricity demand and distributed generations (DGs) resulting reverse flows and under voltages, LV networks will have serious problems such as overloading and voltages out of limits. With the integration of distributed energy resources (DERs) in the system such as distributed generations, rooftop photovoltaics, battery storages, and electric vehicles into LV networks, the design and operation of low voltage networks become more complex and require a comprehensive approach including network modelling, calculation and assessment of network voltages and loadings for various scenarios. In this study, all data required for network modelling are extracted from geographic information system (GIS) and the network model, represented as bus-injection to branch current matrix (BIBC), is created by using graph theory. In addition, three phase unbalanced power flow analysis of low voltage networks with P-V buses representing distributed energy resources is developed by using modified backward/forward power flow algorithm. The results for 113-bus test case are verified by comparing the results with that of a commercial software. Main contribution of this study includes the considerable amount of decrease in network modelling effort, and the higher performance and reliability for power flow solution of unbalanced LV networks with DERs.