Rüzgâr türbin temellerin sismık yükler altındakı davranışının incelenmesi
Determination of behavior of wind turbine foundations by seismic loading
- Tez No: 582985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada bir Rüzgâr türbini temelinin belirlenmiş zemin koşullarında farklı kazık çapları, aralıkları ve boyları ile iyileştirilmesi durumundaki statik ve pesudostatik sismik davranışı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Kazık- Zemin davranışını dikkate alarak gerçeğe daha yakın bir analiz yapabilmek amacıyla rüzgâr, deprem ve türbin zati yük etkileri dikkate alınmıştır. Temel alt ucuna gelen etkiler Sap 2000 programı yardımıyla belirlenmiştir. Zemin ile kazık arasındaki davranışı daha doğru modelleyebilmek için özel ara yüzey elemanları kullanılmıştır. Kazıklı temel analizleri PLAXİS 2D sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde Kahramanmaraş İli Andırın İlçesi'nde yapılan Rüzgâr Elektrik Santraline (RES) ait zemin etüdü sonucu elde edilen zemin parametreleri kullanılmıştır. Çalışmada kazık gruplarının aralığının, kazık boyunun ve çapının zeminin taşıma gücüne ve oturmalarına etkisi statik analizlerde beklendiği şekilde sonuçlar verirken, pesudostatik analizlerde ise tabakalar arasında deprem etkisi ile oluşan kinematik etkileşim nedeniyle kazık boyunun artması durumunda taşıma gücü ve oturma değerlerinde çok farklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the static and pseudo static seismic behavior of different pile diameters, gaps and cylinders in terms of ground conditions determined by a wind turbine pile foundation were investigated by using finite element method. The effect of wind and earthquake and turbine load are taken into account in order to make a closer analysis to reality by taking the ground behavior into account. For this purpose, the behavior of the possible ground environment is determined by certain methods of turbine determined by certain methods of turbine. Determination of basic types to ensure the stability of the wind turbine. Special interface elements are used to model the behavior between the ground and the pile more accurately. The basic pile analysis was carried out using PLAXIS 2D finite element software. In the analyzes, geological, geophysical and geotechnical soil parameters of RES were used in Andırın District of Kahramanmaraş Province. In the study, the length and diameter of the pile groups were taken into consideration and it was observed that it had a significant effect on the ground bearing strength and also the difference in the seismic behavior, which is of great importance in the seismic behavior, is that there is a significant difference in the seismic behavior in the static and pseudo static analyzes and the earthquake effect between the layers with visible degree of difference. less in the calculations