Derin kazılarda iksa sistemlerinin tasarım deformasyonlarının aletsel gözlemlerle karşılaştırılması
Design deformations of human excavation systems with alterial observationscomparison
- Tez No: 583032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu Tez kapsamında İstanbul İli Gaziosmanpaşa İlçesi 1942 Ada 1 Parselde yer alan Hükümet Konağı İnşaatı derin kazısı irdelenmiştir. Gaziosmanpaşa Hükümet Konağı inşaatı derin temel çukuru kazı sistemi(iksa) ile desteklenmiştir. Derin kazıda fore kazıklı, çok sıra ankraj destekli iksa sistemi uygulanmıştır. Tez çalışması kapsamında uygulaması yapılan iksa sistemi sırasında ölçülen deformasyonlar ile analiz aşamasında elde edilen deformasyonların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla iksa sisteminin tasarım aşamalarına uygun şekilde inşası sırasında sahada yapılan inklinometre ölçümleri kaydedilmiş, yine tasarım aşamasındaki analizlerle elde edilen deformasyonlarla arasındaki ilişki incelenmiştir. Plaxis programı kullanılarak yapılan analiz neticesinde bulunan 6,97 mm büyüklüğündeki deformasyon değeri elde edilmiştir. Uygulama sırasında yapılan ölçüm neticesinde elde edilen deformasyon değeri ile analiz sonucunda elde edilen deformasyon değeri yakın olmakla birlikte uygulama aşamasındaki deformasyon, analiz aşamasındaki deformasyondan küçük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the deep excavation of the Government Building in Gaziosmanpaşa District of Istanbul in 1942 Island 1 Parcel was examined. The construction of Gaziosmanpaşa Government House was supported by a deep foundation pit excavation system (shoring). In deep excavation, bored piled, multi-row anchored shoring system was applied. The aim of this study is to compare the deformations measured during the shoring system and the deformations obtained during the analysis. For this purpose, inclinometer measurements made during the construction of the shoring system in accordance with the design stages were recorded and the relationship between the deformations obtained by the analysis at the design stage was examined. As a result of the analysis made using Plaxis program, the deformation value of 6.97 mm was obtained. Although the deformation value obtained from the measurement made during the application and the deformation value obtained as a result of the analysis were close, the deformation in the application stage was smaller than the deformation in the analysis stage.