Daldırılmamış çarpan jetlerde elektrokimyasal kaplama
Unsubmerged impinging jets in electroplating
- Tez No: 583348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ARZUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, konvektif kütle ve ısı artırma tekniklerinden birisi olan çarpan jetlerin elektrokimyasal kaplama sistemi ile birlikte kullanılması durumunda elde edilen kaplamaların özelliklerinin nasıl etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır. Jet akışının üretildiği nozul içine yerleştirilen bir anot ve çarpma yüzeyi olarak kullanılan katot arasına DC gerilim uygulanarak ve elektrolitin jet akışı halinde doğrudan katot yüzeyine çarptırılması ile elektrokimyasal kaplama yapılır. Jetin çarpma yüzeyi ile 90° açı yapacak şekilde konumlandırılması ile jet durgunluk noktasında en yüksek ısı, kütle ve momentum transferi meydana geldiği için mevcut tez çalışmasında jet akışı numunelere dik olarak çarptırılmıştır. Bu çalışma bir jet hücresi içinde daldırılmamış çarpan konvansiyonel jet kullanılarak üretilen elektrokimyasal kaplamaların, kristal boyutu (nm), kaplama kalınlığı (µm) ve yüzey pürüzlülüğü üzerine jet hidrodinamik parametreleri olan jet hızı Vj, boyutsuz nozul-çarpma yüzeyi mesafesi (H/d) ile elektrolit sıcaklığının etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, artan Vj'ye bağlı olarak akım yoğunluğundaki artışın kristal büyüklüğünü artırdığı, pürüzlülüğü azalttığı ve kaplama kalınlığını artırdığı belirlenmiştir. Sıcaklıktaki artışın pürüzlüğü artırdığı ve (H/d)'deki artışın ise kristal büyüklüğünü azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is tried to determine how the properties of the coatings obtained by using impinging jets, which is one of the convective mass and heat increase techniques, together with electrochemical coating system, are affected. Electrochemical coating is made by applying DC voltage between an anode placed inside the nozzle where jet flow is produced and cathode used as target surface and impinging the electrolyte directly to the cathode surface as jet flow. Since the highest heat, mass and momentum transfer occurs at the jet stagnation point on the target surface, the jet flow was imginged perpendicularly to the samples in the present thesis. In this study, the properties of such as crystal size (nm), coating thickness (µm) and surface roughness of electrochemical coatings produced by using conventional immersed impinging jet in a jet cell, how changes with jet the hydrodynamic parameters such as jet velocity Vj, dimensionless nozzle-target surface distance (H/d) and electrolyte temperature were determined. According to the results, it was determined that increasing the current density increases the crystal size, decreases the roughness and increases the coating thickness due to the increasing Vj. It was found that the increase in temperature increases the roughness and the increase in (H/d) decreases the crystal size.