Piezoelektrik seramik eyleyiciler kullanarak aktif akustik sönümleme
Active acoustic cancellation by using piezoelectric actuators
  1. Tez No: 584071
  2. Yazar: EMRE ÜNEŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Titreşimler sistemlerin hem yapısal bütünlüğüne olumsuz yönde etki ederken hem de sistemlerin gürültü seviyelerini arttırmaktadır. Sistemlerde meydana gelen titreşimi kontrol edebilmek ve sönümlemek amacıyla pasif kontrol yöntemlerinin dışında yarı-aktif ve aktif titreşim kontrol sistemleri kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, farklı geometrilere sahip paslanmaz çelik plakalarda oluşturulan titreşimi, farklı sayıdaki pizeoelektrik malzeme kullanarak oluşturulan aktif titreşim sönümleme yöntemini kullanarak sönümlemektir. Aktif titreşim kontrolü için kullanılan malzemeler piezoelektrik seramik plakalardır. Bu çalışmada deneysel ve analitik metotlara ek olarak güncel sayısal yöntemlerden de yararlanılmıştır. Farklı geometrilerdeki plakalar üzerinde yapılan aktif titreşim sönümleme çalışmaları ile bu yöntemin hem iki boyutlu sistemlerdeki uygulanabilirliği ortaya çıkarılmış olacak hem de piezo sistem tasarımının şekillenmesinde iki boyutlu sistemin geometrisine uygunluğuna yönelik araştırmalara katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Vibrations negatively affect both the structural integrity of the systems and increase the noise levels of the systems. In order to control and dampen the vibration occurring in the systems, except for passive control methods, semi-active and active vibration control systems are used. The aim of this thesis is to absorb the vibration generated in stainless steel plates with different geometries by using the active vibration damping method which is created by using a different number of piezoelectric materials. The materials used for active vibration control are piezoelectric ceramic plates. In addition to experimental and analytical methods, current numerical methods were also be used in this study. With the active vibration damping studies performed on the plates of different geometries, the applicability of this method in both two-dimensional systems will be unearthed and the research on the suitability of the two-dimensional system to the geometry will be contributed in shaping the piezo system design.