Finansal gelişmişlik, yasal haklar ve fiyat istikrarı
Financial development, legal rights and price stability
  1. Tez No: 584592
  2. Yazar: BÜNYAMİN ÖZKÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, yasal hakların ve fiyat istikrarının, finansal gelişmişlik düzeyi üzerindeki etkisini analiz etmektir. Bu amaçla, 116 ülkede 2004-2012 dönemi için yasal hakların, fiyat istikrarının, bilgi paylaşımının ve ekonomik büyümenin finansal piyasalar üzerindeki etkisi ampirik olarak incelenmiştir. Analiz sonuçları, yüksek bir finansal gelişmenin güçlü yasal haklarla, daha fazla kredi bilgisiyle, bilgi paylaşım kurumlarının varlığıyla ve daha yüksek ekonomik büyümeyle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate how legal rights and price stability influence financial development. For this purpose, the influence of legal rights, price stability, information sharing and economic growth on the level of development of financial markets is empirically investigated for 116 selected countries over the period 2004-2012. The results of the analyze revealed that the higher financial development is associated the stronger legal rights, more information (also information – sharing institutions) and the higher economic growth.