Estimating the future role and success of the Istanbul airport: A regional planning perspective
İstanbul havalimanının gelecekteki rolünün ve başarısının tahmini: Bölge planlama perspektifi
- Tez No: 585004
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Civil Aviation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Havacılık sektörü günümüzde ülke, bölge ve kent ekonomileri için itici güç olarak kabul edilmekte ve yalnızca ekonomik açıdan değil sosyal açıdan da önemli gelişmelere katkı sağlamaktadır. Tüm dünya çapında her gün yeni hava ulaşım bağlantıları oluşmakta ve insanların havayolu taşımacılığına olan talebi artmaktadır. Günümüz ekonomilerinde oldukça önemli bir alan olan havacılık sektörünün gelişiminden pay alabilmek için tüm dünyadaki ülkeler sert bir rekabet içindedirler. Bu rekabet kapsamında ülkeler çeşitli stratejiler geliştirerek kendilerine çeşitli avantajlar yaratmak istemektedirler. Dünyada gerçekleşen tüm olaylar ve değişimler çerçevesinde Türkiye de havacılık sektörü için çeşitli stratejiler geliştirmekte ve hedeflerine ulaşabilmek için çeşitli eylemler gerçekleştirmektedir. Türkiye'de havacılık sektörü son 20 yılda oldukça hızlı gelişmiş ve oldukça büyük bir büyüme yaşamıştır. Devlet Hava Meydanları istatistiklerine göre 2003 yılında tüm Türkiye genelinde 34 milyon yolcu taşınmışken 2018 yılında bu miktar 6 katına çıkarak yaklaşık 211 milyon seviyelerine ulaşmıştır. Türkiye hızla gelişen dünya havacılık sektöründe daha rekabetçi olabilmek adına çeşitli stratejiler geliştirmekte ve uygulamaktadır. Bu stratejilerden en önemli olanı İstanbul'a yapılan yeni havalimanı yatırımı olarak kabul edilebilir. Bu tez çalışması temel olarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek bedelli yatırımı olan İstanbul Havalimanı'nın gelecekte küresel havacılık sektöründe nasıl bir rol oynayacağı, başarılı olup olamayacağı konuları üzerine tahminler geliştirmeyi hedeflemiştir. Araştırma yapılırken çeşitli nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılmış ve sektör paydaşları ile yapılan çalıştaylar sonucu elde edilen bilgiler kullanılarak İstanbul Havalimanı'nın geleceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the aviation sector is considered as the driving force for the economies of countries, regions and cities and contributes not only to economic developments but also to social development. Every day, new air transport connections are being created all over the world and people's demand for air transport is growing. In order to get a share from the development of the aviation sector, which is a very important field in today's economies, countries all over the world are in harsh competition. Within the scope of this competition, countries want to create various advantages by developing relevant strategies. Within the framework of all the events and changes in the world, Turkey also carries out various actions to achieve their goals and develop some strategies for the aviation industry. Turkey has experienced quite quick and quite an advanced growth in the field of air transportation in the last 20 years. According to statistics of General Directorate of State Airports Authority, while 34 million passengers used air transportation in 2003 in Turkey, this amount has increased 6 times and nearly 211 million passengers used air transportation in 2018. Turkey is developing various strategies and implementing some actions in order to be more competitive in a rapidly evolving global aviation. The most important of these strategies can be considered as the new airport investment in Istanbul. This thesis mainly aims to develop predictions on the role of Istanbul Airport, the highest cost investment in the history of the Republic, in the future and how it will play a role in the global aviation sector. Various quantitative and qualitative research methods have been used during the research and the future of Istanbul Airport has been evaluated by using the information obtained as a result of the workshops with the stakeholders.