Balıkesir romanlarının halkbilimi ürünleri üzerine bir araştırma
A research on the folklore of Balıkesir gypsies
  1. Tez No: 585228
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNEŞÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışmada vatanı olmayan bir topluluk olan dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Romanlar incelenmiştir. Balıkesir merkez ve ilçede bulunan Roman mahallelerinden, sözlü ve yazılı bazı kaynaklardan hareketle Roman kültür dokusu ortaya çıkarılmaya, Romanların kim oldukları konusunda tespitlerde bulunmaya çalışılmıştır. Balıkesir merkez ve ilçe Roman mahallelerinin halk edebiyatı ve halk bilimi ürünleri saha araştırmaları yoluyla tespit edilmiş ve tespiti yapılan bu ürünlerin analizleri yapılmıştır.Bu analizlerle Roman kültürü hakkında veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma yerleştikleri bölgenin yerel halkıyla etkileşime geçip kendilerine özgü özellikleri koruyan, kültürel kodlarını geleneksel meslekler ile ortaya koyan Romanların halk edebiyatı ve halk bilimi ürünlerini içeren sözlü ve yazılı kaynaklardan yola çıkarak kim olduklarını tespit etmeyi amaçlayan bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study,Gypsies who have not a homeland and who are living in different regions around the world were studied. Gypsy neighbourhoods in Balıkesir Province's center and other districts' gypsy neighbourhoods have been usedwith oral and written sourcesto identify gypsy people and their cultural structure. these neighbourhoods' folk literature works andproductions of folklorism have been detected by field research.At the end of the research,all data have been analyzed. with these analyzes it was tried to obtain information about gypsy culture. The main purpose of this study is identify that who are these gypsies Although they are being interacted with local people of the regions which they have settled,they have protected their own original characteristics.they have shown their cultural codes with traditional jobs. In this study gypsy literature and folklore products including oral and written sources were being used to determine who are these gypsies.