Arazi koşullarında spektrometri yansıma teknikleri ile şeker pancarı bitkisinde azot, fosfor, potasyum beslenme durumunun tespiti
Determination of nitrogen, phosphorus, potassium nutrition status of sugar beet plant by spectrometry reflection techniques in land conditions
  1. Tez No: 585692
  2. Yazar: YAŞAR CAN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAŞAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, hiperspektral sensör sistemlerinin, tahribatsız tespiti ve şeker pancarı bitki besin elementi değişimlerinin potansiyeli incelenmiştir. Özellikle, hiperpektral vejetasyon verileri için basitleştirilmiş ve çoğaltılabilir bir veri analizi yöntemini kolaylaştırmak amacıyla, şeker pancarının üç besin elementi içeriğinin karşılaştırılması yapılmıştır. Şeker pancarı vejetasyon dönemi içertisindee yaprakların yansıma spektrumu (400-1000 nm) azot, fosfor ve potasyum besin elementi içeriğini bir spektro-radyometre ile kaydedilmiştir. Besin elementine özgü spektral imzalar için analiz edilmiştir. Her dalga boyu için spektral farkın ve yansıma hassasiyetinin hesaplanması, spektral imzaların görünür ve yakın kızılötesi bölgesinde yüksek ilgi alanlarına vurgu yapmıştır. En iyi korelasyon gösteren spektral bantlar, besin elementine bağlı olarak farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the potential of non-destructive detection and exchange of sugar beet plant nutrients in hyperspectral sensor systems. In particular, a comparison of the three nutrient content of sugar beet was made to facilitate a simplified and reproducible data analysis method for hyperspectral vegetation data. The reflection spectrum (400-1000 nm) of the leaves in the sugar beet vegetation period was replaced by a spectro-radiometer of the nutrient content of nitrogen, phosphorus and potassium. Analyzed for nutrient-specific spectral signatures. Calculation of spectral difference and reflection sensitivity for each wavelength emphasized high interest in the visible and near-infrared region of spectral signatures. Spectral bands showing the best correlation were different depending on the nutrient element.