Türk sinemasında muhafazakârlık ve modernleşme söyleminde din olgusu
In the context of conservatism and modernization the phenomenon of religion in The Turkish cinema
  1. Tez No: 585877
  2. Yazar: AYŞE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sinema, 1895 yılında icat edildikten kısa bir zaman içerisinde dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de ilgiyle karşılanmıştır. İlk zamanlar bir eğlence aracı olarak kullanılan sinema, sonrasında kitleleri etkileme gücünün fark edilmesiyle birçok ideolojinin yayılmasına aracılık etmiştir. Sinema; toplumsal, siyasal ve kültürel değişimlerin temsilinde önemli bir rol oynayarak kitleleri etkilemektedir. Batı Avrupa'da 16. Yüzyılda ortaya çıkan modernleşme politikaları tüm dünyayı etkisi altına alır. Ülkemizde de Cumhuriyet dönemiyle birlikte uygulamaya konulan modernleşme politikalarıyla beraber birçok alanda değişim yaşanmıştır. Bu değişimlerden biriside dinin konumu olmuştur. Bu çalışmada, Cumhuriyet döneminin ilk zamanlarından günümüze kadar uygulanan modernleşme ve muhafazakârlık politikalarının, din ile olan ilişkisi ele alınıp dinin; siyasal ve toplumsal hayat içerisinde nasıl konumlandırıldığı sinema aracılığıyla sunulmaktadır. Türk sinema tarihini genel başlıklar halinde dönemsel olarak; İlk Dönem Türk sineması, Geleneksel Türk sineması ve Yeni Türk sineması olmak üzere üç bölüm halinde incelenmiştir. Bu bölümler dahilinde sinemada dini ögelerin kullanımını ve din adamı temsillerini, belirlenen film örnekleriyle nasıl bir biçimde ele alındığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since cinema was invented in 1895, it has been met with interest in our country as well as worldwide. The cinema, which was originally used as an entertainment tool, and then realized the power to influence the masses, allowing many ideologies to spread. Cinema plays an important role in representing social, political and cultural changes and influences the masses. Modernization policies have emerged in Western Europe. These policies have affected the whole world. In our country, with the modernization policies implemented with the period of Republican, change has been experienced in many areas. One of these changes has been the position of religion. In our study, the modernization policies implemented from the early days of the Republican period to the present day, so the relationship with religion and how religion is positioned in political and social life are offered through cinema. The history of Turkish cinema has been examined periodically in general topics: First Period Turkish cinema, Traditional Turkish cinema and New Turkish cinema in three sections. Within these sections, the use of religious elements and the representation of the clergy in cinema, how it is handled in a way with the specified file sample is examined.