Burdur ilinde toplam karma yem uygulayan süt sığırı işletmelerinde yem ve süt besin maddelerinin belirlenmesi
Investigation of feed and milk nutrient levels for total mixed ration applied dairy cattle farms in Burdur province
  1. Tez No: 586038
  2. Yazar: MEHMET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
TMR uygulamasında alınacak yem örneklerinde yapılacak besin analizleri yemin gerçek enerji ve besin değerini gösterdiği gibi bu yemi tüketen hayvanlardan elde edilen sütün kompozisyonu ile karşılaştırılması beslemenin istenilen sonucu verip vermediğini daha iyi anlamak açısından önem arz etmektedir. Özellikle süt üre nitrojen (MUN) seviyesi hayvanların optimum seviyede protein tüketiminin bir göstergesi olması açısından muhtemel verim kayıplarının belirlenmesinde önemli bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Normal MUN değeri birçok faktöre bağlı olmakla birlikte 8-14 mg/dl arası optimum seviye olduğu literatürde bildirilmektedir. Bu çalışma Burdur Merkez ve Merkez köylerinde TMR uygulaması yapan 14 süt sığırı işletmesinde yapılmıştır. İşletmelerde 3 gün süresince TMR ve süt örnekleri alınarak analiz edilmiştir. TMR örneklerinin ayrıca Pennstate eleğinde partikül büyüklüğüne bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nutritional analysis of the feed samples to be taken in TMR application shows the true energy and nutritional value of the feed and its comparison with the milk composition obtained from the animals. Consuming this feed is important in order to better understand whether the feed yields the desired result. In particular, the milk urea nitrogen (MUN) level is used as an important indicator in determining possible yield losses in terms of being an indicator of optimal protein consumption of animals. Although the normal MUN value depends on many factors, reported optimum level is between 8-14 mg/dl. This study was carried out in 14 dairy cattle farms those applied TMR in Burdur center and center villages. TMR and milk samples were analyzed for 3 days. Particle sizes of the TMR samples were also examined in Pennstate screen.