Mustafakemalpaşa ilçesi arkeolojik kültür envanteri
Archaeological inventory of Mustafakemalpaşa in Mysia
  1. Tez No: 586195
  2. Yazar: MUSTAFA ERMAN UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN LAFLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmada, Bursa iline bağlı Mustafakemalpaşa ilçesinin, arkeolojik kültür Miletopolis ile yerleşimi halen devam etmekte olan Kirmasti'nin geçmişi hakkında bilgi envanteri çıkarılmıştır. Yapılan incelemede halen sahada bulunan ve daha önce yayınlanmamış eserler bulunmaya çalışılmış, kentte yerleşimi olduğu düşünülen verilmesi amaçlanmıştır. Kentler hakkında detaylı arkeolojik çalışmalar yapılmamış olsa da arkeolojik buluntular, antik kaynaklar, modern yazarların vermiş olduğu bilgiler ve araştırmacı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ilçenin eski yerleşimleri ile ilgili bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırma sonucunda Miletopolis ve Kirmasti'den günümüze ulaşan arkeolojik eserlerin kataloğu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, archeological culture inventory of Mustafakemalpasa district in Bursa was taken. In the scope of this thesis, it was tried to discover current artifacts in the field that have not been put forth before and it was aimed to present knowledge about Miletopolis, which was considered to have settlement in the city, and the history of Kirmasti, which was currently settlement. Although detailed archeological studies regarding ancient cities have not been carried out, it was aimed to give information about the ancient settlement of the district through antique resources, information given by modern writers and as a result of the investigations of the researcher. At the end of this research, a catalogue of extant archeological artifacts from Miletopolis and Kirmasti was produced.