Terapötik dozlarda verilen Tiyoridazin'e ait EKG değişiklikleri
- Tez No: 58641
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
33 ÖZET Bu ilaç çalışmasında, tiyoridazinin kardiyak etkileri İstanbul ve Edirne' deki bazı üniversite hastanelerinde incelendi. Çalışma sabit otuz günlük bir süre de yapıldı. İlaç, çalışmaya katılan tüm bireylere otuz gün boyunca, gece yatma dan önce verildi. Çalışma öncesi, on beşinci ve otuzuncu gün istirahat EKG'leri kaydedildi ve daha sonra, tüm denekleri tanımayan bir kardiyolog tarafından değerlendirildi. Hastaların yaşlan yirmi ile otuz arasında değişiyordu. Fiziksel ve ruhsal sağlıkları çalışma öncesi, bozuk değildi. Çalışma öncesinde bireylerin hiç birinde fizik yada laboratuvar incelemeleriyle kardiyak ve fizik anormallik bulunmadı.Her bir EKG trasesinde PR, QRS, QT aralıkları ve kalp hızı ölçüldü ve bu ölçümler, ilaç verilmeden önceki EKG parametreleriyle ilaç rejimi altındaki EKG parametreleri arasında olası bir istatistiksel farklılık mevcut olduğu umuduyla ;“Wilcoxon İşaretlenmiş Kolonlar Testi”ile istatistiksel olarak değerlendirildi. İstatistik testiyle çalışma öncesi ve sonrası parametreler karşılaştırıldığın da, bu parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı hiçbir farklılık bulunma dı. Bununla birlikte çalışmanın son yarısına doğru QTc ölçümlerinde dikkati çe ken bir uzama olduğu saptandı. Bu nedenden dolayı, QT oranı denklemiyle değerlendirildi. Sonuçta, hiç bir istatistik ve klinik farklılık bulunmadı. Sonuç olarak, ilaç yüz miligram dozda güvenli gibi gözükmektedir ; ancak ilacın etkileri üzerine daha eski çalışmalara bakınca ; ani kardiyak ölüm ve kardiyak iletim bloğu açısından dikkatli olmak gereklidir.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY In this drug trial, the cardiac effects of thioridazine were investigated in a number of university hospitals in İstanbul and Edirne.The trial was carried out within a fixed thirty-days period.The drug was given all subjects as 100 miligram daily dose at bedtime over thirty-days period. The resting ECGs of prestudy period, fifteenth days and thirtieth days were recorded and subsiquently evaluated by a cardiologist who was blinded for all subjects. Ages of subjects ranged from twenties to thirty years old.Their phsycal and psychic fitnesses were not disordered before study period. No cardiac and phsycal abnormalities were found by phsycal and biochemical examination in any subjects before the trial. The PR, QRS, QT intervals and heart rates were measured on each ECG tracings and those measurements were statistically compared by utilizing“Wilcoxon Signed Ranks Test”by the hope that there were a possible, statistically differences between those before drug administration and those ECG parameters under drug regimen. When pre and poststudy parameters were compared by the statistical test, no statistically significant differences were found between those parameters..However, it was determined that there were striking prolongations in QTC measurements towards the last half of the trial. For this reason, those measurements were evaluated by QT ratio equation. Eventually, no clinically and statistically difference was found. Consequently, the drug seems to be safer in 100 mg dose ; however given the older studies carried out on effects of this drug, it is necessary to be careful in point of sudden cardiac death, cardiac conduction block.