Edirne ili sağlık ocaklarında çalışan pratisyen hekimlerin sağlık ocağı hekimliğine ilişkin değerlendirmeleri
The Evaluations concerning their duties of general practioners who work in primary health care units of Edirne province
- Tez No: 58645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ESKİOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
8. ÖZET Amaçlar : Bu araştırma, Edirne ili Sağlık Ocaklarında çalışan pratisyen hekimlerin Sağlık Ocağı hekimliğine ilişkin değerlendirmelerini almak amacıyla yapılmıştır. Yöntem ve Gereçler : Bunun için Edirne ili Sağlık Ocaklarında çalışan pratisyen hekimlerin demografik özellikleri belirlenmiş, onların, ülkemizin sağlık örgütlenmesi içinde Sağlık Ocağı'ndaki pratisyen hekimliğe ilişkin görüşleri öğrenilmiş ve sundukları sağlık hizmetine ilişkin değerlendirmeleri ve önerileri saptanmaya çalışılmıştır. Edirne Sağlık Ocaklan'nda çalışan pratisyen hekimlerin tümünün araştırma kapsamına alınmasına karar verilmiştir. Belirlenen amaçlar doğrultusunda hazırlanan anket formu hekimlerle yüzyüze görüşülüp, çalışma hakkında bilgi verildikten sonra hekimler tarafından doldurulmuştur. Sonuç olarak 94 hekimden (% 88.7) yanıt alınabilmiştir. Elde edilen veriler kodlanarak bilgisayara girilmiş ve analiz edilmiştir. Bulgular : Araştırmaya katılan hekimlerin % 38.7'si kadın, % 61.3'ü erkek, yaş ortalaması 29.24 ± 4.73 'tür. Hekimlerin çoğu meslekte on yıldan az kıdemlidir. Araştırma grubunun büyük çoğunluğu (% 85.1) ücretlerinden hoşnut değildir. Tıp fakültesine kendi istekleriyle (% 90.4) girmişlerdir. Uzman olmak istemektedirler (% 66.3). Hekimlerin % 80'i poliklinik işlerinin gereğinden çok zaman aldığım düşünmektedirler. Poliklinik hizmetlerinin ardından merkez Sağlık Ocakları için bürokratik işlemler, taşra için ise personel yönetimi gereğinden çok zaman almaktadır. Hekimler (% 78.5) yaptıkları işle ilgili olarak mezuniyetöncesi yeterli eğitim almadıklarını düşünmektedirler. Hekimlerin % 78.8'i çalıştıkları Sağlık Ocağı'nın veriminin düşük olduğunu belirtmişlerdir ve % 68.2'si Sağlık Ocağı hekimliğinin uzmanlık eğitimi gerektirdiğim belirtmişlerdir. Sonuçlar : Mezuniyetöncesi eğitimin iyileştirilmesi, sağlık insangücü planlamasının ülke gerçeklerine göre bilimsel temellere dayandırılarak hazırlanması, uzun erimli politikalar olarak uygulanması gerekenlerdir. Buna göre Sağlık Ocağı heldminin görev tanımı yeniden yapılmalı ve Sağlık Ocağı hekimliği özendirilmelidir. Edirne ili içinde ivedilikle yapılması gereken, geçici görevlendirmelere olanaklar ölçüsünde son verilmesi, Ocaklarla daha yoğun iletişim kurulması, tüketim gereci açığının giderilmesi, adli nöbetlerin daha elverişli bir yere alınmasıdır. Anahtar sözcükler : Sağlık Ocağı hekimliği, pratisyen hekim, Genel pratisyen, mezuniyetöncesi tıp eğitimi, hekim insangücü planlaması, Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi. 87
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives : This survey has been conducted in order to delineate the opinions of General Paractitioners who work in the Primary Health Care Units (PHCUs) of Edirne province in 1997. Material and Methods : For this purpose, demographic features of these physicians have been detected, their opinions related to PHCU physicianship within the organisational chart of Turkish Health System have been derived and their evaluations and suggestions have also been gathered in connection with the services which are supplied by them. All of the physicians working in the PHCUs at the time of survey have been covered (=census) in the provincial hinterland of Edirne which has 5 1 established PHCUs. The pre-tested questionnaire form which has previously been prepared in order to serve the clarified purposes of the survey have directly been filled out by the researcher following mforrning the participating 94 physicians of total 106 (88.7%). Collected data have been loaded to computer and required analysis have been carried out through package programmes. Findings : 38.7% of the participating physicians are female and the rest 61.3% is male while 43.7% of the total are Physician-in-chief. The average age is 29.24 ± 4.73. The majority of the physicians have a seniority of less than 10 years in their professional life. 85.1% of the survey group are not happy with their salary. 90.4 % of them have enrolled the Medical School on their wish. Majority of them (66.3%) are in the expectation of becoming specialised physician in the future. And again, 80% of the doctors in the PHCUs have the opinion that the out-patient services occupies longer time than what they should take in fact. In decreasing order, bureaucratic affairs particularly in urban PHCUs and, management of staff in the rural ones are the following time consuming daily routines. 78.5% of the participating physicians puts forward that the undergraduate medical education is not sufficient when considering what they have to do in-practice in fact. 78.8% of them have emphasized that the productivity of the PHCUs they work with is low and 68.2% have declared that the physicianship in the PHCUs necessitates specialty degree in medicine in terms of General Practitioner specialty. Conclusions : Improving the quality of undergraduate medical education, preparing the health manpower planning on the scientific grounds considering the country's reality as of longterm policies are the immediate musts. In accordance with theese proposals, the job description of the PHCU Physician should be redefined and the Physicianship at he PHCUs should be encouraged. One of the things to be renderd urgently in Edirne province is ending the temporarily appointments as minimum as possible, setting intensive communication with the PHCUs, meeting the daily consuming materials requirements and transferring the place of Night Shift for Forensic Medicine which are ftillfilled by the PHCU physicians on a night-shift basis to a more convenient place. Key-words : PHCUs in Turkey, General Practitioner, under-graduate medical education, health manpower planning, socialised health services. 88