Türk-İran ticaret hacmi: İran ekonomisi açısından değerlendirmeler
Turkey-Iran commerce volume: Evaluations on behalf of Iran economy
- Tez No: 586615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Olumsuz siyasi atmosferin olduğu zamanlarda da ekonomik alanda işbirliğinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi konusunda atılacak kararlı adımların, siyasi konularda yaşanan sorunların çözümü açısından da olumlu etki doğuracağı bilinen bir gerçektir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin İran ile ekonomik ilişkilerini geliştirmesi hem iki ülke arasında siyasi alanda yaşanan sorunların ortadan kaldırılmasına hem de her iki ülkenin de dünya politikasında etkili olacak aktörler olma hedeflerine yaklaşmalarına katkı sağlayacaktır. İran-Türkiye ilişkilerinde son dönemde en fazla gelişme gösteren boyut ekonomidir. Ticaret hacminin artmasıyla birlikte yatırım alanları hem genişlemekte hem de çeşitlenmektedir ki, bu açıdan iki ülkenin ekonomik açıdan birbirine ihtiyacı var.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that the decisive steps in the continuation and development of cooperation in the economic field will have a positive effect in terms of solving the problems experienced in political issues in times of negative political atmosphere. From this point of view the development of economic relations between Turkey and Iran as well as the elimination of the problems experienced in the political field between the two countries and the two countries will also contribute to approach the goal of becoming actors who will be influential in world politics. The economy is showing the maximum size of the recent developments in Iran-Turkey relations. With the increase in trade volume, the investment areas are both expanding and diversifying, in which two countries need each other economically.