Bazı enstrümanlardaki (AAAS'ye yönelik) analitik validasyon parametrelerinin ortaya konması
- Tez No: 58694
- Danışmanlar: PROF. DR. AYCIL KAYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
114 ÖZET Bu tez bünyesinde, analitik kimya laboratuvannda hergün kullanılan laboratuvar malzemelerinin standardizasyonuna ve ardından Alev Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresinde (AAAS) analitik validasyon parametrelerinin incelenmesine ve temel parametrelere çeşitli yaklaşımlar yapılarak katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Valide edilmiş bir çalışma yapmak için ön koşul olararak laboratuvarda kullanılan malzemenin validasyonunun yapılmış olması gereklidir. Ancak bu şekilde bundan sonraki aşamalarda yapılacak işlemlerin validasyonundan söz edebiliriz. Bu tez kapsamında yapılan laboratuvar malzemelerinin standardizasyonu AAAS da validasyon parametrelerinin incelenmesinde bir ön aşama olacağı gibi daha sonra yapılacak çalışmalarda da laboratuvar malzemelerinin güvenle kullanımını sağlayacaktır. önce Zn(N03)2 çözeltisi kullanarak AAAS de temel validasyon parametreleri ve AAAS de daha iyi sonuçlar alabilmek için en iyi çözelti hazırlama şekilleri ortaya konmuştur. Bu tez bünyesinde ortaya konan AAAS validasyon parametrelerinin ve önerilen değerlerinin, AAAS de yapılacak çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Yöntemler sadece bir çalışma için valide edilmemelidirler. Metot validasyonu uzun süreli olmalı ve laboratuvardan laboratuvara, günden güne kabul edilebilir sınırlar dışında fark göstermemelidirler. Ancak güvenilir valide edilmiş yöntemlerle; güvenilir sonuçlar elde etmek ve uygun Standart Çalışma Yöntemleri (SÇY) ile hazırlamak mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY This study aims to generate a support for the standardisation of the equipment used in the analytical chemistry laboratory every day; and for observing ttie analytical validation parameters of the Flame Atomic Absorption Spectrophotometer (AAAS) and also for the basic parameters by various point of view. The prerequisite for a validated study is to make the validation of the equipment used in the laboratory. Only in this way, we can think of the validation of the operations in the following stages. The standardisation of laboratory equipment as handled in this study, will not only be a primary stage for the observation of the validation parameters in AAAS, but also enable the secure use of the laboratory equipment in the following studies. First, AAAS primary validation parameters and the best solution preparation technique for better results are determined by using Zn(N03)2 solution. The AAAS validation parameters and the suggested values for them stated in this study are aimed to cast light upon the studies on AAAS. Methods should not be validated as one time situation. Method validation should be done for a longer period and should not differ from laboratory to laboratory or from time to time. Only with the good reliable methods, we can both obtain secure results and prepare proper standard working processes.