Postmenopozal dönemdeki kadınlarda fiziksel aktivitenin ve depresif duygu durumunun menopoz semptomları üzerine etkisi
The effect of the physical activity and the depressive mood on menopausal symptoms in postmenopausal women
- Tez No: 587742
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Postmenopozal kadınlarda menopoz semptomları hayat kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Menopoz semptomları depresyon gibi eşlik eden rahatsızlıklarda daha şiddetli seyredebilmekte, fiziksel olarak aktif kişilerde ise daha hafif olabilmektedir. Çalışmamızda menopoz semptomlarıyla fiziksel aktivite ve depresif duygu durumunun ilişkisini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğantepe Eğitim Aile Sağlığı Merkezi`ne kayıtlı, son adetin üzerinden en az bir yıl geçmiş olan ve 65 yaş altındaki 190 kadın katıldı. Kadınlara; sosyodemografik özelliklerini içeren özgün bir anket, Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu ve Beck Depresyon Envanteri yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Bulgular: Araştırmamızdaki katılımcıların %51,6'sının (98 kişi) menopoz semptomlarını ağır şiddette geçirdiği görüldü. Katılımcıların %52,6'sı fiziksel olarak inaktifti, %25,3'ünde depresyon belirtileri vardı. Fiziksel aktivite ölçek puanı düştükçe menopoz semptomları artmaktaydı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Menopausal symptoms may negatively affect the quality of life in postmenopausal women. Menopausal symptoms may be more severe in the accompanying disorders, such as depression, and may be milder in physically active people. The aim of this study was to evaluate the relationship between the menopausal symptoms and the physical activity and the depressive mood. Materials and Methods: The study included 190 women under the age of 65 who were enrolled in the Dogantepe Education and Family Health Center of Ankara Training and Research Hospital, who had been at least one year past the last period. An original survey of women with sociodemographic characteristics, Menopause Rating Scale, International Physical Activity Questionnaire Short Form and Beck Depression Inventory were applied by face to face interviewing method. Results: In our study, it has been seen that 51,6% (98 women) of the participants experienced severe symptoms of menopause. 52,6% of the participants were physically inactive, while 25,3% had symptoms of depression. Menopausal symptoms increased as the physical activity scale score dropped (p=0.001).