Larenks kanserli 46 olgunun tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of treatment results of 46 cases with laryngeal carcinoma
  1. Tez No: 58791
  2. Yazar: SERDAR SOYUER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERAY KARAHACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu retrospektif çalışmada Şubat 1992 ile Temmuz 1996 yıllan arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında tedaviye alınan 46 larenks kanserli olgunun tedaviye yanıtları incelenmiş ve sağkalım analizleri yapılarak literatürle karşılaştırılmıştır. Olguların tümü sigara içen erkeklerden oluşmaktadır. Tam arımda olguların yaşlan 29-73 arasında değişmektedir (ortalama: 54). Evrelere göre olguların dağılımı Evre O: 2 (% 4.3), Evre I: 11 (% 23.9), Evre H: 5 (% 10.9), Evre HI: 19 (% 41.3), Evre IV: 9 (% 19.6) tür. Tümör lokalizasyonuna göre olguların dağılımı supraglottis 28 ( % 60.9), glottik: 17 (% 37.0), subglottik: 1 (% 2.10) olgudur. Erken evre larenks kanserli hastalar radyoterapi ile ileri evre tümörler cerrahi + radyoterapi ± kemoterapiden oluşan multimodal tedavi yöntemleri ile tedavi edilmişlerdir. Olgularımızın 1 1' inde (23.9) lokal- bölgesel rekürrens gelişmiş, lokal-bölgesel rekürrenslerin % 90' ı ilk iki yıl içinde meydana gelmiştir. Üç olguda (% 6.5) uzak metastaz saptanmıştır. Üç yıllık genel sağkalım oranlan; Evre I için % 80, Evre IH için % 58, Evre IV için % 39 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this retrospective study, 46 cases with laryngeal carcinoma were examined to evaluate the behavior to radiotherapy which were treated between February- 1992 to July- 1996 at Radiation Oncology Department of Erciyes University. Their survival analysis were made and compared with the results of literature. All of the cases were smoking males. At the time of diagnosis, their ages were ranging between 29 and 73 (mean: 54. Distribution of each stage was as fallowing: Stage 0: 2 (4.3 %), Stage I: 11 (23.9 %), Stage II: 5 (10.9 %), Stage HI: 19 ( 41.3 %), Stage IV: 9 (19.6 %). According to tumor localization distribution of the cases were as fallowing ; Supraglottis 28 ( 60.9 %), glottic: 17 (37 %), subglottic: 1 (2.10 %). Early stage tumors were treated by radiotherapy, and advanced stage tumors were treated by surgery + radiotherapy ± chemotherapy. In eleven (23.9 %) cases local recurrences occured and (90 %) was seen in the first two years of radiotherapy. In three cases (6.5 %) distant metastases occured. Three year overall survival rate for stage I tumor was 80 %, for stage HJ 58 %, for stage IV 39 %. 33