Adneksiyal kitlelerde transvajinal ultrasonografi transvajinal renkli doppler sonografi ve manyetik rezonans görüntülemenin yeri
The Use of transvaginal ultrasonography, colour doppler ultrasonography and magnetic resonance imaging in the adnexial masses
  1. Tez No: 58793
  2. Yazar: A. HİLMİ ÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Adneksiyal kitle nedeni ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 29 olgu incelemeye alındı. Yaşlan 18-70 yaş arası değişen 29 olguya önce transvajinal ultrasonografi sonra renkli Doppler ultrasonografi ardından manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri uygulandı. Bir olguya manyetik rezonans görüntüleme yöntemi uygulanamadı. Tüm olgularda önce transvajinal ultrasonografi ile Benacerraf ve arkadaşlarının tarif ettiği skorlama sistemi esas alınarak benign-malign ayrımına gidildi. Daha sonra PI değeri 1.0 'in altı RI değeri 0.4 'ün altı malignite açısından patolojik kabul edilerek Doppler incelenmesi yapıldı. Son olarak pre ve post kontrast manyetik rezonans görüntüleme uygulandı. Her bir yöntemin sensitivite ve spesitifiteleri histopatolojik sonuçlar ışığında ayrı ayrı hesaplandıktan sonra transvajinal ultrasonografi +RI, transvajinal ultrasonografi 60+PI ve transvajinal ultrasonografi +RI +Manyetik rezonans görüntüleme kombinasyonları arasmda en duyarlı yöntem saptanmaya çalışıldı. Buna göre transvajinal ultrasonografinin sensitivitesi %100, spesifitesi %57, Pl'nın senstivitesi %85 spesifitesi %50, RI'mn sensitivitesi %71 spesifitesi %90, transvajinal ultrasonografi + RI kombinasyonundan her ikisinin birden pozitif olması halinde malignite lehine testi pozitif kabul ettiğimizde ise sensitivite %85 spesifite %90 olarak gerçekleşmiştir. Tek başına manyetik rezonans bulgularına dayanılarak malign kitlelerin tanısında sensitivite %100, spesifite %80 olarak bulunmuştur. Transvajinal ultrasonografi +RI +Manyetik Rezonans kombinasyonundan herhangi ikisinin birlikte pozitif olması halinde malignite açısından testi pozitif kabul ettiğimizde ise sensitivite %100 spesifite %76 olarak gerçekleşmiştir. Manyetik rezonans görüntüleme adneksiyal kitlelerde karakterizasyon yapabilmekte ve ultrasonografi veya bilgisayarlı tomografi ile elde edilemeyen ilave bilgiler sağlayabilmektedir. Eğer kitlenin iç yapısı, uzanımı, kan veya yağ varlığı ortaya çıkarılmak isteniyorsa manyetik rezonans görüntülemenin yararlı olacağım düşünmekteyiz. Ancak adneksiyal kitlelerde ilk başvurulması gereken yöntemin transvajinal sonografi +RI kombinasyonu olduğunu düşünmekteyiz. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Twenty nine women with clinically suspected adnexial masses who were initially seen in the gynecologic clinic, were examined. The patients (18-70 years, mean 45) were initially examined with transvaginal sonography, colour Doppler sonography and the magnetic resonance imaging. All patients were categorized as bening or malignant on the basis of criterias described by Benacerraf (38). Thereafter colour Doppler spectral analysis was performed. RI< 0.4, PI