I. Dünya Savaşı'nda İngilizlere esir düşen Türkler ve İngiliz esaretindeki Türk esir kampları
Turks captured to The British in World War i and Turkish captive camps
- Tez No: 588024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
I. Dünya Savaşı'na dahil olmasının hemen ardından farklı cephelerde zorlu mücadeleler veren Osmanlı Devleti, muhtelif cephelerde savaşan pek çok askerini savaş sonunda bu devletlere esir vermiştir. Arşiv kayıtlarına göre Osmanlı Devleti'nin en çok esir verdiği ülke İngiltere'dir. İngilizler tarafından esir edilen Türklerin kamplardaki yaşamını ve Türk esirlerin yaşadığı sıkıntıları konu alan bu tezde, esirlerin kamplardaki hayatlarının ve bu kamplarda yaşanılan sıkıntıların belgeler doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada savaşın genel seyri ve İngilizlerin Ortadoğu politikası hakkında bilgiler verilmiş, savaş sonunda İngilizlere esir düşen Türk esirlerin sayıları hakkındaki istatistiklere yer verilmiştir. İngilizlerin elinde bulunan esirlerin kamplara yerleştirilmesi, kamplardaki yaşam şartları, esirlere yapılan muameleler ve son bölümde esirlerin yurda döndürülmesi için yapılan çalışmalar incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Kızılhaç raporları, Kızılay, ATASE ve Başbakanlık Osmanlı arşiv belgeleri dikkate alınarak kampların ayrı ayrı incelenmesi ve bu kamplarda bulunan esirlerin hatıratlarında belirttikleri zorlu yaşam koşullarının araştırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Great Britain captivated many people just after the Ottoman Empire involved and began to struggle in different fronts during the World War I. It is seen in the archive records that Ottoman Empire captives were mostly in Great Britain.In this article, it is aimed that to show how Turkısh captives were treated by English soldiers and which conditions these captives had been in that prison camps. In this articles, it is informed about the general process of the war and English politics about Middle East.It is stated that how many Turkish captives were with English soldiers at the end of the war. It is stated how Turkish captives were treated and located and which conditions the captives experienced. In the last part, it is tried to explain the struggles to get captives return to home. In this article, it is aimed that to investigate the though life conditions which that captives memorized at the light of The Red Cross Reports, Kızılay Archive Documents, ATASE and Prime Ministry Ottoman Archive Documents.