1970'lerden 2010'lara Türk sinemasında komedi karakterlerinin toplumsal değişimi
Social change of comedy characters in Turkish cinema from 1970's to 2010
  1. Tez No: 588056
  2. Yazar: FERHAT ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Komedinin tarihsel serüveninin incelendiği kaynaklarda“komedya”,“güldürü”,“komedi”gibi çeşitli kavramların kullanıldığı görülmektedir. İzleyiciyi güldürmeyi amaçlayan komedi, sinemanın başlangıcından itibaren günümüze kadar büyük ilgi görmüş ve sinemanın temel türlerinden biri olmuştur. İnsanı toplumsal hayat içerisinde değerlendiren komedi, rasyonel ve nesnel yönelişi ile toplumu en gerçek görüntüsüyle aksettirebildiği gibi toplumun sorunlarına işaret ederek eleştiri getirmekte ve bu sayede toplumsal bilinçlenmeye katkıda bulunmaktadır. Bu duruma diyalektik açıdan bakıldığında bir anlamda komedi hayat, hayat da komedidir. 1970'lerden 2010'lu yıllara kadar Türkiye'de yaşanan sosyal, ekonomik ve siyasal olaylar toplumsal hayatı etkilediği gibi Türk sinemasını da etkilemiştir. Türk sinemasındaki komedi karakterlerinin bu dönemler içerisinde toplumsal değişimler yaşadığı görülmektedir. Şaban'ların“ivedilikle”Recep'leşmesi bir toplumun kültürünün değişmesidir.
Özet (Çeviri)
In the sources where comedy historical adventure is examined, it is seen that various concepts such as“farce”and“comedy”are used. The comedy, which aims to make the audience laugh, has attracted great attention since the beginning of the cinema and has become one of the basic genres of cinema. The comedy, which evaluates human beings in social life, can reflect the society with its most realistic appearance with its rational and objective orientation, as well as criticizing the problems of the society and thus contributing to the social awareness. From a dialectial point of wiev, comedy is life in a sense and life is comedy. From the 1970s until the 2010s social, economic and political events occured in Turkey that have influenced the social life and has also influenced Turkish Cinema. It is seen that comedy characters in Turkish cinema have experienced social changes during these periods. Turning characters like Şaban“immediatly”into Recep is a change in society culture.